BTW, czyli białka tłuszcze węglowodany cz. 3 węglowodany

Węglowodany to inaczej cukrowce. Dzielą się na proste i złożone.

Proste- monosacharydy  lub inaczej jednocukry. Te węglowodany są wchłaniane bezpośrednio do krwi a proces trawienia zachodzi już w jamie ustnej. Do węglowodanów prostych zaliczamy glukozę, fruktozę, galaktozę, czy mannozę. Jaka jest różnica między nimi?

Glukoza- cukier gronowy , który znajduje się w sokach roślinnych, w niektórych kwiatach i miodzie. U ludzi występuje pod postacią zapasu glikogenu w mięśniach i w wątrobie.

Fruktoza- cukier owocowy. I jak sama nazwa mówi znajduje się w owocach.

Galaktoza- to składnik cukru mlecznego -laktozy.

Mannoza- jest składnikiem wielu cukrowców połączonych z białkami.

 Złożone- powstają z połączenia dwu lub wielu cukrów prostych. Najlepiej znanym nam cukier złożony to sacharoza. Ten dwucukier zbudowany jest glukozy i fruktozy. Tym własnie cukrem słodzimy wszelkie napoje. Do dwucukrów zaliczamy laktozę, maltozę i cukier słodowy. W wątrobie zachodzą przemiany cukrów prostych czy złożonych.

W diecie powinno być 45-60% zapotrzebowania energetycznego na węglowodany. Węglowodanów prostych , czyli cukrów prostych ( słodycze, ciasta itp) nie powinno być więcej jak 10% energii. Zatem najlepiej wybierać węglowodany złożone ( pieczywo ciemne, makarony pełnoziarniste), które trawione są wolniej i dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Nadmiar węglowodanów nawet tych złożonych powoduje tycie, ponieważ organizm sam wie ile potrzebuje cukru z danego produktu, a resztę przemiana w tłuszcz.

1g węglowodanów = 4 kcal


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika