Sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy
Sposoby na zaoszczędzenie wody i prądu
- Gdy myjesz zęby i odkręcasz kran, czekasz aż spłynie zimna woda, bo chcesz wypłukać usta ciepłą wodą. Marnujesz w ten sposób mnóstwo litrów wody. Nie widać tego, ale tak jest. Sposób jest taki, że należy te wodę wlać do miski i śmiało możesz podlać kwiaty.
- Zaopatrz się w zmywarkę. Zmywanie ręczne pochłania gigantyczne ilości wody.
- Pij wodę z kranu. Jest zdatna do spożycia. Jeśli lubisz gazowaną możesz kupić Sodastream, gdzie robisz sama swoją wodę gazowaną. Sprawdź, może akurat Cię przekona. Nie będziesz kupowała wód butelkowanych, więc produkujesz też mniej plastiku, a jaka oszczędność pieniędzy
- Wyłączaj wszystkie ładowarki jeśli z nich nie korzystasz. Co prawda pobierają one mało prądu, gdy nie są podłączone do telefonu czy laptopa, no ale to zawsze coś.
- Sprawdź sobie oferty innych firm, które mogą Ci zaoferować tańsze pakiety.
- Pralkę i zmywarkę oraz inne takie urządzenia w domu staraj się włączać w tańszej strefie. Zazwyczaj występuje ona w godzinach 13-15 oraz po 22.
- Kupuj sprzęt ( choć teraz chyba innego nie ma) z funkcją oszczędzania energii. Na pewno zainwestuj w dobrą lodówkę. W końcu ona "chodzi" cały czas.
- Wymień żarówki na energooszczędne. Pamiętaj jednak, że one pobierają mało prądu wtedy, kiedy są włączone cały czas, a nie kiedy włączasz i wyłączasz światło co 5 minut.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Oszczędzanie czasu i pieniędzy na diecie
Sposoby na oszczędzanie jedzenia
- Kupuj z listą. To chyba najważniejszy punkt. Sprawdź co masz w lodówce, zamrażarce, spiżarni i szafkach. Zazwyczaj mamy tendencję do powielania produktów, które już mamy.
- Zrób porządek w lodówce. Sprawdź terminy przydatności do spożycia różnych produktów i daj je na przód lodówki. Jest to zasada co pierwsze weszło, pierwsze wychodzi.
- Zrób sobie plan żywieniowy na cały tydzień. Oczywiście nie musisz wypisywać co do grama, ale np. śniadanie: owsianka z bananem, obiad: spaghetti, kolacja: tosty z serem. Chodzi o to, abyś orientacyjnie wiedziała co będziesz jadła przez najbliższy tydzień. Serio, ta metoda jest super jak chcesz zaoszczędzisz trochę pieniędzy
- Patrz na gazetki promocyjne. Co prawda, i tak większość ludzi zaopatruje się w Biedronce czy Lidlu, ale czasami można wyhaczyć fajne promocje w innych sklepach. Warto jednak przeglądać takie gazetki. Można też sporo zaoszczędzić. Szczególnie wypatruj produktów suchych, takich jak kasza, strączki czy produkty w puszce.
- Warzywa i owoce kupuj co 2-3 dni.
- Pamiętaj o mrożeniu produktów. Jeśli zostało Ci jakieś mięso z obiadu, zamróź je. To samo tyczy się zup czy lecza. Mrozić można większość produktów.
- Na zakupy jedź najedzona. Są badania, które pokazują, że do wózka wędrują produkty z poza listy, tylko dlatego, że jesteśmy głodni. I zapewne wyląduje batonik, który zjesz jeszcze w aucie.
Ten artykuł może Cię zainteresować: 28 sposobów na zaoszczędzenie jedzenia
- Staraj się wyhodować swoje warzywa. Nasiona nie kosztują dużo, swojej pracy się nie wlicza, a na zimę masz zapasy jak trzeba. To samo z ziołami.
- Sezon na owoce letnie jak truskawki, maliny, śliwki, wiśnie, czereśnie, jeżyny etc już się zaczyna. Zrób swoje przetwory oraz zamroź owoce. Wychodzą one taniej niż mrożone w sezonie zimowym.
A tutaj masz link do wszystkich moich darmowych prezentów i jadłospisów. Pobieraj i używaj :)
Bardzo ciekawy i pomocny post. Szczerze mówiąc, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że kiedy wyrzuca jakiś produkt spożywczy do kosza to tak naprawdę wyrzuca swoje pieniądze.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący i pomocny post.
OdpowiedzUsuńNiestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że gdy wyrzuca jakiś produkt spożywczy do kosza, to tak na prawdę wyrzuca swoje pieniądze.
Dokładnie :) po prostu nie bierzemy pod uwagę, że produkty, które kupiliśmy to nasze pieniądze. Dlatego zachęcam chodzić do sklepów z listą :)
OdpowiedzUsuń