Znaczenie wody w organizmie. Ile należy jej pić? I którą wybrać?
Woda w organizmie stanowi przeciętnie 60% masy ciała człowieka. I to wie już chyba  każdy. Słyszymy to na każdym kroku. Czy woda rzeczywiście jest aż
tak ważna dla organizmu?  Wraz z  wiekiem człowieka zawartość wody w organizmie  maleje. Płyny a w szczególności woda spełnia wiele ważnych funkcji w ciele człowieka. Jest materiałem budulcowym , ponieważ stanowi pewną część strukturalną komórek czy tkanek. Woda potrzebna jest również do prawidłowego procesu trawienia a dokładniej przesuwa treści pokarmowe w przewodzie pokarmowym. Brak dostatecznej ilości wody może powodować zaparcia. Dzieje się tak, ponieważ jedząc duże ilości błonnika a mało płynów przyjmując błonnik zawarty w produktach "stoi" w przewodzie pokarmowym. Woda powoduje, że ten błonnik pęcznieje , wypróżniamy się prawidłowo i nie mamy żadnych zaparć.
Starsi ludzie ( choć teraz coraz to młodsi) skarżą się na bóle stawów. Przyczyn oczywiście może być wiele, natomiast woda znajdująca się  w mazi  w przestrzeniach stawowych umożliwia prawidłową ruchliwość stawów. 

Bilans wodny

Najwięcej wody spożywamy w postaci rożnego rodzaju płynów ( herbaty czy soków) oraz z pożywieniem. Niewielka ilość wody w organizmie powstaje wskutek spalania tłuszczów, węglowodanów i białek. 
Zawartość wody w organizmie człowieka powinna być na stałym poziomie. Spożycie płynów oraz ilość moczu kontrolowane są przez mechanizmy homeostatyczne, które odpowiadają za poziom wody w organizmie.  To ile wody mamy w ciele zależy od hormonu-wazopresyny- oraz od czynności nerek. 

Zapotrzebowanie na wodę

Powszechnie wiadomo, że człowiek dorosły powinien wypijać dziennie 2,5 litra wody dziennie. Jednakże te proporcje są zmienne. Zależy to między innymi od temperatury otoczenia, diety, składu ciała czy aktywności fizycznej. Jeśli ćwiczymy intensywnie to wodę wraz z elektrolitami wypocimy. Dlatego też jeśli ktoś ćwiczy intensywnie ponad godzinę powinien zaopatrzyć się w izotonik. 
Dla organizmu niekorzystne jest zbyt duże oraz zbyt małe przyjmowanie płynów. Jeśli wypijamy zbyt dużo tej wody czy płynów organizm nie jest w stanie wydalić tego i mogą powstać między innymi obrzęki kostek czy rąk. "Przewodnienie" może powodować biegunki, wymioty czy brak apetytu. 
Jeśli organizm dostaje zbyt mało wody możemy się odwodnić. jeśli stracimy 2-3% wody z organizmu już będziemy odczuwać pierwsze objawy odwodnienia czyli, bóle głowy, zaburzenia mowy, zaburzenia elektrolitowe.  Przy utracie 20% wody może dojść do zgonu. 

Która wodę wybrać ?

W sklepie możemy dostać wodę mineralną i źródlaną.  Rożnica między jedna a druga jest taka , że woda mineralna musi mieć co najmniej 1000 mg/l a źródlana poniżej 500 mg/l . Obie wody są z udokumentowanych zasobów podziemnych i są czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym.  To jaką wodę wybierzemy zależy od naszego stanu zdrowia czy aktywności fizycznej. Zdrowy człowiek powinien wybierać wodę mineralną średnio-zmineralizowaną niegazowaną.


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika