Jak radzić sobie z chęcią na słodycze?Któż nie lubi słodkiego... ciastka, ciasteczka, pączki, drożdżówki, cukierki , batony itd. Można wymieniać w nieskończoność.  W sytuacjach stresowych są osoby, które ten stres "zajadają" słodyczami. I tu powinnam powiedzieć
"STOP". Cukier tuczy i odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej zazwyczaj w obrębie brzucha. Jeżeli ktoś chce zgubić brzuch to własnie w pierwszej kolejności powinien zrezygnować z jedzenia cukru pod każda postacią.
Po zjedzeniu czegoś słodkiego w organizmie następuje szybki wzrost cukru we krwi, ponieważ cukier ma wysoki indeks glikemiczny. Po godzinie czasu znów odczuwasz głód i znowu sięgasz po coś niezdrowego. I koło się zamyka. Cukier uzależnia tak samo jak alkohol czy narkotyki. I z tym nałogiem trzeba walczyć. Ale jak sobie z tym poradzić? Co należy jeść, aby nie sięgać po słodkie? Jakie są zamienniki cukru? 

Jak sobie radzić z chęcią na słodkie?
 • Nie kupuj słodkiego do domu. Niby banał, a najbardziej się ta metoda sprawdza. Nie masz słodkiego w domu, nie jesz. 
 • Jedz węglowodany złożone: Makarony, kasze, chleb pełnoziarnisty. Po tych węglowodanach cukier nie "skacze" tak bardzo do góry, w wyniku tego nie jesteś  głodna i nie myślisz o słodkim, dlatego, że nasz organizm własnie dostał cukier. Ale ten zdrowy. 
 • Jeśli słodzisz kawę czy herbatę to od dzisiaj słodzisz o łyżeczkę mniej. Co jakiś czas staraj się odejmować łyżeczkę cukru aż przyjdzie pora, że nie dodasz cukru w ogóle
 • Zakaz spożywania słodkich napojów. Nektarów czy gazowanych płynów. Mają mnóstwo cukru. Zamiast tego pij wodę z mięta i cytryną
 • Nie możesz się głodzić. W takim wypadku cukier spada i organizm domaga się energii w postaci kalorii i cukru, żeby uzupełnić niedobory. Odpowiednio zbilansowana dieta jest tu kluczowa. Jedząc co trzy godziny nie odczuwasz głodu a tym samym nie masz chęci na słodkie. 
 • Nie stresuj się. W sytuacji stresowej, są osoby, które musza ten stres "zjeść". Osoby takie sięgają zazwyczaj po coś co maja pod ręką. A wiadomo, że nie będzie to zdrowa i pożywna sałatka, tylko niezdrowy zawierający pełno cukru baton.
 • Miej zawsze coś do chrupania w torebce czy plecaku. Mogą to być suszone warzywa, orzechy, świeże warzywa jak marchewka czy papryka. 

Co jeść zamiast batonów, pączków itd?
 • Owoce- mają dużo witamin i błonnika w przeciwieństwie do niezdrowych słodyczy. 
 • Czekolada gorzka- wybieraj taką , która ma minimum 70% kakao. Dwie kostki w  zupełności wystarczą. 
 • Jogurt z owocami- ale nie ten sklepowy. Bo ten ma pełno cukrów. Taki jogurt trzeba zrobić samemu. Do jogurtu naturalnego należy dodać ulubione owoce i gotowe
 • Ciastka owsiane czy ciasto fasolowe- oczywiście też należy je zrobić samemu. Kontrolujesz wtedy dodawany cukier i tłuszcz. 

Wchodząc do sklepu należy czytać etykiety produktów. Praktycznie w każdym produkcie jest cukier  ( sos pomidorowy, krakery, chipsy itd). Nie zawsze napisane w składzie jest cukier tylko sacharoza, cukier kukurydziany , syrop glukozowo-fruktozowy. To wszystko są  niezdrowe cukry , które należy unikać jak ognia. 
Sztuczne słodziki to tez nie jest najlepsze rozwiązanie. Prawdą jest , że nie maja kalorii bądź mają ich bardzo mało, ale należy pamiętać, że to czysta chemia. 


Odstawiając cukier choć na tydzień, twoja skóra ci za to podziękuje. Pozbędziesz się cieni pod oczami, wyprysków czy "szarej cery". Twoje samopoczucie również ulegnie poprawnie. Nie będziesz czuła się zmęczona lecz będziesz pełna energii.  Jak widać wszystko wskazuje na to, żeby ten cukier odstawić. Jednak wybór należy tylko do Ciebie. Komentarze

instagram @dietetyk_angelika