Dietetyczne trendy 2019 roku

Dietetyczne trendy 2019 roku

Są trendy w modzie, makijażu czy zdobieniu paznokci to czemu nie mogą być trendy w dietetyce. Są trendy, które uważam za super pomysł, a są takie na które trzeba spojrzeć z przymrużeniem oka. Wszystkie te trendy oczywiście pochodzą za granicy, i wydaje mi się, że "nakręca" je Instagram. Ale internet oraz media społecznościowe jak np. Facebook też robi swoje.
Niestety niewiedza z zakresu dietetyki może spowodować więcej szkody niż pożytku. Na wszystko to ( a konkretnie diety) trzeba podejść na spokojnie, z rozsądkiem, a jeśli czegoś nie wiesz, nie rozumiesz, zapraszam do wiadomości prywatnej. Wolę wszystko ja Ci wytłumaczyć niż Internet...


Jakie dietetyczne trendy będą dominowały w tym roku?


Fleksitarianizm 

Dietetyczne trendy 2019 roku

Dziwnie brzmi, ale gdzieś tam można się domyślać, że jest to odłam diety wegetariańskiej. Fleksitarianizm to w sumie nic innego jak racjonalne odżywianie. Zasady tej diety są takie same jak w diecie wegetariańskiej, z tym, że zezwala na zjedzenie ryb czy mięsa od czasu do czasu. W takiej diecie raczej nie dochodzi do niedoborów witamin, wapnia, magnezu etc. ze względu na konsumowanie każdego rodzaju produktów. W tej diecie głownie jada się warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, nabiał, jajka.

Zero Waste

zasady zero waste

To super pomysł, bo nie marnujemy żywności. A niestety jej marnujemy mnóstwo. Jestem zwolenniczką tego ruchu, bo sama go stosuje. No dobra, umówmy się, że nie zawsze da się te wszystkie "resztki" wykorzystać na czas, ale trzeba próbować. Wielokrotnie pisałam jak nie marnować żywności oraz co można zrobić z "resztek". No i dbamy tym sposobem o nasze środowisko.

Dieta pudełkowa

Cateringi dietetyczne od jakiegoś czasu mają co robić. Powstają też co chwile nowe cateringi, więc można wnioskować, że zapotrzebowanie jest. Niestety te firmy czasami oszukują na kaloryczności diety. Dają to samo dla kaloryczności 1200 i 1800, a różnica jest dość spora. Jak nie dać się nabrać?

 • Zapytaj firmy czy współpracuje z dietetykiem. Na pewno zadziała to na plus dla firmy, a Ty poczujesz się bezpieczniej 
 • Są firmy ( choć nie wiem czy to nie obowiązek), które dołączają do zamówienia kartkę z menu konkretnego dnia wraz z gramaturami składników. Można w ten sposób policzyć sobie czy rzeczywiście kaloryczność diety się zgadza. Spójrz również na ilość białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie. 
 • Osobiście uważam, że za jakość się płaci, ale nie ma też co ukrywać, że chcemy wszystko kupić po najniższej cenie. Zrób sobie ranking cateringów dietetycznych i porównaj ceny. I oczywiście opinie w internecie to coś czego nie powinnaś omijać. Sprawdź również Facebooka danej firmy. W tych czasach wszyscy go mają. Spójrz jakie treści, opinie tam krążą i wyrób swoją opinię.  

Jeżeli firma rzeczywiście jest rzetelna, Ty jesteś zadowolona z nich i ceny etc. to korzystaj z tego. Dla osób będących na diecie to super rozwiązanie, ponieważ przywożą Ci tyle posiłków ile możesz zjeść. Oczywiście weź odpowiednią kaloryczność bo w przeciwnym razie będziesz chodzić głodna. Catering sprawdzi się również dla osób bardzo zabieganych.  Możesz oczywiście sama robić sobie taką dietę. Przygotuj wszystko wieczorem i gotowe. 


Weganizm

No z tą dieta jest trochę ciężej, ponieważ zabrania jedzenia mięsa, ryb, jajek, nabiału. Wszystkiego co pochodzi od zwierząt. Można nabawić się całkiem sporo niedoborów, ale udając się do dietetyka spokojnie można temu zapobiec. Mowa tutaj  niedoborze wapnia, magnezu, witaminy B12. Być może nie obejdzie się bez suplementacji. Szczerze mówiąc osobiście sceptycznie podchodzę do tego rodzaju diety ze względu na spore niedobory. Poza tym lubię jajka, nabiał i ryby, i ciężko byłoby mi się z tym rozstać na zawsze. Dieta wegetariańska jest bardziej mi bliskaKomentarze

 1. Diety wprowadzam głównie mężowi.Jedzenia nie marnuję.Zawsze staram się wykorzystać wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo się cieszę, że nie marnujesz żywności ;) Ja też staram się mieć jak najmniejsze straty.

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak traktujemy w diecie kawę i herbatę? Wliczamy czy nie do bilansu? Znalazłam super https://magicznyogrod.pl/kawa_i_herbata.html i ich produkty sprawiają, że mam ochotę kupić i wypróbować wszystkiego, ale nie wiem, czy nie będzie to dietetyczny strzał w kolano... :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Herbata jak herbata :) oczywiście najlepiej kupować w liściach bo te w saszetkach są zazwyczaj słabej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej szokuje mnie wzrost popularności diet pudełkowych. Mam wrażenie, że niedługo każdy z nas zacznie jeść z pudełka. Fajnie napisane podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście dieta pudełkowa rządzi i cateringi dietetyczne mają co robić:) Ja w pudełku zabieram tylko II śniadanie oraz obiad do pracy 😁 bardzo się cieszę że Ci się i mnie podoba 😁

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @dietetyk_angelika