Majonez i inne "sosy" na diecie redukcyjnej. Czy można?
Pizza z ketchupem, jajka z majonezem, szynka z musztardą. Polacy nie wyobrażają sobie życia bez sosów. Nadają one smak, ułatwiają przeżuwanie i... niektóre z nich to bomba kaloryczna.  Wyznaję zasadę
"Wszystko można, najważniejszy to umiar". W tej kwestii jest dokładnie tak samo. Jeśli masz ochotę zjeść jajka z majonezem to zjedz, ale... nie tak, żeby majonez płynął z jajka tylko cienko posmaruj. Majonez niestety jest najbardziej kalorycznym "sosem".  Czy trzeba rezygnować z tych sosów będąc na diecie redukcyjnej?
Nie. Jednakże z majonezem trzeba uważać. Co prawda ketchup czy musztarda mają cukier
w składzie, ale przecież nie zjesz na raz pół tubki ketchupu. Dlatego też nic Ci nie grozi, jeśli posmarujesz sobie cienko nim kanapkę z serem. 

A ile mają kalorii?

1 łyżka majonezu -166 kcal !!
1 łyżka ketchupu- 15 kcal
1 łyżka musztardy-19 kcal


Jak widać nie musisz rezygnować z ketchupu czy musztardy jeśli jesteś na diecie redukcyjnej, ale 
z majonezem uważaj. I to bardzo. Jedna łyżka odpowiada Twojej zdrowej przekąsce!  Jeśli robisz sałatkę z udziałem majonezu połącz go z jogurtem naturalnym. Sałatka będzie miała zdecydowanie mniej kalorii a Ty nie będziesz miała aż takich wyrzutów sumienia. 


Podsumowanie:

W diecie redukcyjnej można wszystko ( mowa o zdrowych osobach). Nie należy sobie niczego odmawiać. Nie masz być tylko na sałacie czy ryżu. Sosy również możesz, ale uważaj z ilością. Jeśli jesteś na mieście i masz ochotę na pizzę, zjedz dwa kawałki z ketchupem. Staraj się unikać sosów na bazie majonezu. W sklepie staraj się czytać skład produktów. Jeśli na pierwszym czy drugim składzie jest cukier to odpuść sobie. Pamiętaj, że lista składników w składzie jest podana w ilości od największej do najmniejszej. 


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika