Wady i zalety kosmetyków naturalnych [post gościnny]

wady i zalety kosmetyków naturlanych


Witajcie J

Na początku chciałabym podziękować Angelice za to, że zgodziła się, abym mogła zagościć na jej blogu. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna i długotrwała J. Teraz nadszedł czas na przedstawienie Wam mojej osoby. Nazywam się Patrycja Czubak i od ponad 2 lat prowadzę bloga
Kobiecym Okiem, który jest łącznikiem wszystkich moich pasji, a mianowicie makijażu, naturalnych kosmetyków i książek. Znajdziecie na nim również moje refleksje odnośnie życia i wiele innych tematów, które towarzyszą mi na co dzień. Właśnie z powodu jednej z moich pasji, jaką są naturalne kosmetyki, jestem dzisiaj tutaj z Wami. Chciałabym Wam bowiem opowiedzieć o zaletach i wadach stosowania naturalnych kosmetyków w swojej pielęgnacji.Moda na naturalne kosmetyki trwa w najlepsze, z czego osobiście ogromnie się cieszę. Należy jednak pamiętać, że tak jak wszystko również i naturalne kosmetyki mają swoje zalety i wady. 


Do zalet możemy zaliczyć:

 • Kosmetyki naturalne tak jak sama nazwa wskazuje, zawierają tylko i wyłącznie naturalne składniki takie jak: oleje, masła, ekstrakty, które nie są poddawane obróbce chemiczne
 • Kosmetyki naturalne są lepiej przyswajane i wchłaniane przez skórę. Dzieje się tak dlatego, że wiele naturalnych substancji przypomina w składzie lub budowie substancje występujące w naszym organizmie. 
 •          Wytwarzanie naturalnych kosmetyków jest przyjazne dla środowiska. 
 •           Kosmetyki naturalne nigdy nie stanowią istotnego problemu dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, ponieważ nie zawierają, chociażby składników rakotwórczych czy toksycznych.

 •          Często kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach.
 •         Kosmetyki naturalne nie ingerują w naturalne procesy zachodzące w naszym organizmie. 

 •         Istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia alergii.

 •        Kosmetyki naturalne cechują się dużą skutecznością, ponieważ  aktywne substancje roślinne stanowiące podstawowe składniki kosmetyków naturalnych wykazują się skutecznym działaniem i wspierają naturalne procesy zachodzące w Twojej skórze. Zamiast blokować pracę gruczołów łojowych, usprawniają ją. Zamiast podrażniać naturalną barierę ochronną – wzmacniają ją. Zamiast tworzyć na skórze warstwę zatrzymującą wilgoć, wiążą wodę w komórkach i chronią skórę przed jej odparowywaniem. Zamiast oblepiać włosy powłoką nadającą im blask – odbudowują włosy od środka, wygładzając je i wydobywając z nich naturalne piękno.
 •  Kosmetyki naturalne możemy wykonać sami, wtedy możemy dopasować ich działanie do naszych potrzeb i zniwelować ryzyko wystąpienia alergii. A także mamy pewność, co znajduję się w stworzonym przez nas kosmetyku.

 •   Kosmetyki naturalne mają często szerokie zastosowanie. Przykładem jest np. olej arganowy, który możemy stosować zarówno na włosy, jak i ciało. 


Do wad natomiast możemy zaliczyć:

 •  Krótką datę ważności, która wynika z tego, że kosmetyki naturalne zawierają również naturalne konserwanty, które są przyjazne dla naszej, skóry jednak nie są one aż tak silne, jak te chemiczne.

 • Produkty myjące nie pienią się tak jak te, które zawierają SLS, SLES itd.

 • Naturalne dezodoranty niestety są słabsze od swoich chemicznych odpowiedników.

 • Należy być ostrożnym przy wyborze kosmetyków naturalnych, ponieważ nie wszystkie są naturalne. Czasami marki używają słowa natura, jako chwyt marketingowy. Należy o tym pamiętać.


Warto  zwrócić uwagę również na to, że naturalne kosmetyki są coraz tańsze i coraz bardziej dostępne.
Jak same widzicie, przeważają zalety. Osobiście uważam, że naprawdę warto zainteresować się naturalną pielęgnacją, chociażby po to, aby nie dostarczać organizmowi dodatkowych szkodliwych substancji.

Mam nadzieję, że ten wpis przypadnie Wam do gustu i że będzie on dla Was wartościowy. Dajcie znać, czy używacie naturalnych kosmetyków i co o nich sądzicie. Chętnie razem z Angeliką poczytamy Wasze komentarze.:)


Pozdrawiam,

PatrycjaKomentarze

instagram @dietetyk_angelika