Rytm okołodobowy- czy to ma sens?
To, o której jesz kolację, ćwiczysz czy śpisz ma znaczenie. Amerykańscy naukowcy otrzymali nagrodę Nobla za odkrycie zegara biologicznego. Tak, każdy z nas ma taki zegar i rytm dobowy.  Każdy człowiek ma taki sam rytm . A przynajmniej powinien. A dlaczego tak nie jest? A dlatego, że w dzisiejszych czasach pracuje się na zmiany. Czasami są to
aż trzy zmiany. Pracując nocą na pewno masz kryzys o drugiej-trzeciej.   Dlatego, że Twój cykl dobowy został zaburzony. Według niego o tej godzinie powinnaś spać.

Niestety pracując na zmiany masz ciągle zaburzony ten rytm. Jednego dnia masz na rano to drugiego na popołudnie a trzeciego na nockę...  chodzisz niewyspana czy rozdrażniona. No, ale jakoś żyć trzeba.  Jeśli chcesz sprawić, aby Twój cykl nie został rozchwiany, musisz zmienić godziny pracy na stałe. To najlepsze dla organizmu. Wstajesz rano każdego dnia. Organizm już na tyle jest przyzwyczajony, że wstajesz już bez budzika. Posiłki masz o stałej godzinie, chodzisz spać codziennie o tej samej godzinie. To jest najlepsze dla organizmu co możesz zrobić. 

Skoro mamy już ten cykl dobowy to kiedy najlepiej jeść, spać czy ćwiczyć ? 

godzina 7-9 

Najlepszy czas na pobudkę i śniadanie. Dla przypomnienia, śniadanie musi być pożywne na tyle, żebyś nie czuła głodu przez trzy godziny. Takim przykładem może być owsianka czy jajecznica. Postaraj się go zjeść przed wyjściem w domu. W spokoju.   


godzina 10-12

To czas, kiedy jesteś już w pełni obudzona i gotowa do działania. Może zauważyłaś, że w tym czasie nie potrzebujesz kofeiny w celu pobudzenia? 

godzina 13-15


Czas na obiad. To jest najlepsza pora na to, żeby zjeść największy posiłek w ciągu dnia. Obiad powinien zawierać tłuszcze, białko i węglowodany.  Jeśli po ciepłym posiłku czujesz znużenie, zdrzemnij się na 15 minut. 


godzina 16-18


Najlepszy czas na trening. Stawy są już rozruszane, organizm w pełni gotowy na aktywność fizyczna. Zakładaj buty i leć ćwiczyć. 


godzina 19-20


Czas na kolację. Kolację jedz trzy godziny przed snem. Lepiej zaśniesz. Zjedz coś lekkiego,aby nie obciążać żołądka. 


godzina 21-22 
Najlepszy czas na sen. Zaczyna wydzielać się melatonina, dzięki czemu czujesz się już senna. Wyłącz telewizor i telefon na godzinę przed snem. Rano wstaniesz wypoczęta. Podsumowanie:

Warto zadbać o prawidłowy cykl dobowy, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Zadbaj o to, aby posiłki jeść co trzy godziny, chodzić spać o 21-22 jeśli to możliwe oraz wysypiać się. 


Podobne artykuły:


Dieta na sen

Jak jeść pracując na zmiany?

Jak nie tracić motywacji do ćwiczeńKomentarze

instagram @dietetyk_angelika