Idealne śniadania. Co jeść? 5 przykładów

idealne śniadanie na diecie


Wiem, że nie każdy potrafi jeść śniadanie w domu, ale jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jeśli zjesz porządne śniadanie nie będziesz sięgała po niezdrowe przekąski, ponieważ nie będziesz czuła głodu ani ochoty na tego typu produkty.  Nalegam, abyś nauczyła się -jeśli jeszcze tego nie robisz- jeść śniadanie przed wyjściem z domu. Wstań 10 minut szybciej i
stwórz idealne śniadanie. Możesz nawet przygotować je wieczorem dnia poprzedniego. Możesz wieczorem zalać nasiona chia mleczkiem kokosowym czy jogurtem a rano dorzuć owoce i  gotowe! Nietrudne prawda? 
Śniadanie powinno pokrywać 25-30% dziennego Twojego zapotrzebowania. Dla przykładu: Jeśli jesz 1600 kcal to Twoje śniadanie powinno mieć między 400 a 480 kcal.  Zjedz go w domu, w spokoju przede wszystkim. Nie spiesz się. W końcu niepotrzebne Ci wzdęcia w ciągu dnia....

Ostatnio w internecie zawrzało czy jeść śniadanie białkowo-tłuszczowe czy nie, czy z węglowodanami czy nie itd.  Ja osobiście uważam, że powinnaś słuchać swojego organizmu. Jeśli czujesz się bardziej syta po śniadaniu białkowo-tłuszczowym jedz, jeśli nie masz problemów z koncentracją i ogólnie z energią to jedz śniadanie białkowo-tłuszczowe.  
Węglowodany dają energię na cały dzień. Białko powoduje, że będziesz bardziej syta a tłuszcz to nośnik smaku dzięki któremu  potrawa będziesz lepiej smakowała.  Ja osobiście jadam śniadania węglowodanowo-białkowe, a nawet węglowodanowo-białkowo-tłuszczowe. Obserwuje swój organizm. Przede wszystkim nie kombinuje z nowymi trendami żywieniowymi. Mam ochotę na jajka rano, jem. Mam ochotę na parówki dobrej jakości, jem. 
Reasumując, obserwuj swój organizm i sprawdzaj po czym czujesz się dobrze i pełna energii a po czym bardziej ospała, wzdęta itp. 


CO JEŚĆ NA ŚNIADANIE?


1. Jajka
Pod każda postacią. Jajecznica, jajko na twardo/miękko, sadzone, omlety. Potraw z jajkami w roli głównej jest mnóstwo. Wybierz to co lubisz. Jajka są dobrym źródłem białka i tłuszczów. Będziesz syta na te trzy godziny na pewno. 

2. Owsianka
Tez istnieje mnóstwo przepisów na nią. Są pieczone,  na zimno, gotowane. Na słodko i słono. Płatki owsiane są źródłem węglowodanów i błonnika. Nasyci się na długo i da energie na cały dzień. Po takim śniadaniu nie będziesz głodna i nie będziesz podjadać między posiłkami. 

3. Kanapki
Polacy uwielbiają wszelkiego rodzaju kanapki. Z wędliną, z serem, z łososiem z różnymi pastami. Wybieraj chleb razowy jeśli lubisz i możesz go jeść. Ma dużo błonnika. 

4. Nabiał
Dobre źródło wapnia i białka. Jeśli nie masz czasu z rana zrobić śniadania, wybieraj pożywne koktajle na bazie kefiru czy jogurtu naturalnego.  Możesz również zalać musli jogurtem dodać ulubione owoce i już ! 

5. Kasze
Wybieraj kasze jaglaną czy manną, ponieważ z nich można zrobić super pożywne słodkie śniadanie. Kasze są węglowodanami, które dadzą uczucie sytości oraz energię. Kasza jaglana nie zakwasza organizmu, dlatego też nie powinno jej zabraknąć. Podsumowanie:
Śniadanie jedz do godziny po wstaniu. Wybieraj produkty bogate w białko, ale też i w węglowodany. Jeśli jednak jesteś  zwolenniczką śniadań białkowo-tłuszczowych to śmiało je jedz. Śniadanie jadaj w domu i powoli. Jeśli nie masz czasu zrób szybki i pożywny koktajl. Zajmie Ci to góra 5 minut. Staraj się nie wychodzić z domu bez śniadania. Organizm się odwdzięczy. 
Podobne artykuły:


Chleb jasny czy ciemny? Który wybrać?Komentarze

instagram @dietetyk_angelika