Amarantus-zboże XXI wieku

amarantus a odchudzanieAmarantus to pseudo zboże, ale zasługuje na miano zboża XXI wieku. Jest kopalnią pełnowartościowego białka, witamin i składników mineralnych, ale o tym później.


Nasiona amarantusa wykorzystywane były zarówno jako źródło pożywienia, ale także do celów rytualnych. Inkowie i Aztekowie wykorzystywali nasiona do produkcji mąki, do wypieków bułek, tortilli oraz produkcji napojów. Produkty spożywcze otrzymane z szarlatu ( czyli amarantusa) są coraz częściej wykorzystywane u ludzi zdrowych i chorych. 


Białko


Amarantus ma stosunkowo więcej białka niż soja, co więcej jest to białko pełnowartościowe, czyli takie w którym występują wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm sam nie potrafi wytworzyć. Białko w amarantusie występuje w zarodku, a nie tak jak w zbożu- bielmie. Zawiera stosunkowo dużą zawartość lizyny i tryptofanu ( polecam jeść produkty bogate w tryptofan na kolację, ponieważ ułatwiają zasypianie). 

Tłuszcz


Wśród kwasów tłuszczowych dominują kwasy nienasycone, czyli te, które powinny zdecydowanie częściej gościć w Twojej kuchni. Są nimi: kwas linolowy i oleinowy oraz palmitynowy. Zostały przeprowadzone badania na temat przechowywania tego oleju i okazuje się, że nawet czteromiesięczne przechowywanie nie wpływa znacząco na zmiany w składzie oleju. 
A, żeby tego było mało w tym oleju występuje witamina E, czyli silny przeciwutleniacz, działa przeciwzapalnie oraz wpływa korzystnie na cerę.  

Skwalen 


Amarantus posiada w sobie coś takiego jak skwalen. Jest to węglowodór, którego zawartość w oleju z amarantusa szacuje się nawet do 7%. Co prawda związek ten występuje jeszcze np. w oliwie z oliwek, ale nie ma go tam zbyt dużo. Szacuje się, że nie ma go tam nawet 1% .
Skwalen wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli broni organizm przed stresem oksydacyjnym, który przyspiesza starzenie się skóry. Wpływa korzystnie na szpik kostny, nadnercza. Zwiększa odporność immunologiczną organizmu. 

Witaminy i składniki mineralne w amarantusie 

 Żelazo

Jest go ogromna ilość w tym małym nasionku, bo aż 15 mg/100 g . Dobrze już wiecie, że żelazo jest bardzo ważne dla kobiet w ciąży, dla sportowców czy dla kobiet, które właśnie przechodzą miesiączkę ( tak wtedy też tracisz żelazo). Pamiętaj też, że samo przyjmowanie żelaza nie wystarczy. Musisz je odpowiednio połączyć z witaminami i składnikami odżywczymi. 

Magnez 

Ćwiczysz? Masz kurcze łydek? Drga Ci powieka? Jesteś ciągle zmęczony? Sprawdź poziom magnezu. I to migiem. Jeśli okaże się, że masz go bardzo, bardzo, bardzo mało musisz do diety włączyć produkty bogate w magnez, ale również i suplementację. Bezdyskusyjnie. Gdy poziom magnezu Ci podskoczy będziesz mogła odpuścić sobie suplementacje. Pamiętaj, żeby zajadać amarantus. W końcu to bogactwo magnezu. 

Wapń

Jakże on jest niedoceniany. Koniecznie muszę napisać o nim osobny artykuł. Tobie zapewne się kojarzy tylko z tym, że wpływa na mocne kości i zęby. A on ma niepowtarzalny wpływ na Twój organizm. 

Dla kogo amarantus?


  • Dla osób z podwyższonym cholesterolem, ponieważ amarantus obniża poziom złego cholesterolu, a podwyższa ten dobry. Oprócz odpowiedniej diety przeciwmiażdżycowej włącz koniecznie do jadłospisu amarantus. Będą zdecydowanie lepsze efekty. 
  • Dla diabetyków. Są badania, które potwierdzają skuteczność ziaren oraz oleju z amarantusa na spadek poziomu glukozy we krwi. 
  • Dla osób z chorobami tarczycy, sportowców, kobiet w ciąży 


Podsumowanie: 

Stworzyłam specjalnie dla Was obrazek, który myślę odda więcej niż tysiąc słów, aby Was przekonać dlaczego warto zapatrzeć się w amarantus  :) 
właściwości odżywcze amarantusa
A jeśli nie pobrałeś/aś jeszcze darmowego e-booka o tym jak schudnąć raz na zawsze to klikaj w link :) Już w sobotę 27 października leci kolejny mail do moich subskrybentów. Nie może tam zabraknąć twojego maila ! https://www.subscribepage.com/ebookdarmowy


jak skutecznie schudnąćKomentarze

instagram @dietetyk_angelika