Jak ułożyć jadłospis idealny na cały tydzień?

Jak ułożyć jadłospis idealny na cały tydzień?


Sprawa wygląda tak, że jak nadchodzi nowy rok lub nowy poniedziałek, jedno z naszych postanowień to schudnąć/zdrowo się odżywiać. Najważniejsze to zacząć od jadłospisu na cały tydzień. W końcu dieta to 70% sukcesu do lepszej sylwetki. Ułożenie takiego jadłospisu to w sumie bułka z masłem. Dzisiaj dam Ci mnóstwo wskazówek jak ułożyć jadłospis idealny.


Jak ułożyć jadłospis idealny na cały tydzień?


1. Pobierz planner

Jak tworzyłam tego bloga stworzyłam również planner do układania jadłospisu. Jest najzwyklejszy, prosty, ale za to przejrzysty. Zaplanuj jadłospis na cały tydzień. To kluczowe. Na dwa dni do przodu to trochę mało. Lepiej poświęcić trochę czasu, i zaplanować na cały tydzień. 


2. Zagospodaruj czas

Najlepiej usiądź w piątek/sobotę rano i twórz ten jadłospis. Wtedy będziesz miała czas, żeby podjechać na ewentualne zakupy. Myślę, że znajdziesz 30 min raz w tygodniu, aby zapewnić sobie, i może swojej rodzinie, zbilansowany i pyszny jadłospis. 

3. Sprawdź zapasy

Zanim zaczniesz pisać jadłospis sprawdź co masz jeszcze w szafkach czy spiżarni. Po co kupować kaszę gryczaną skoro masz jeszcze całe pudełko? Koniecznie sprawdź co masz, a czego nie i zapisz na liście. Oszczędzasz w ten sposób swoje ciężko zarobione pieniądze. Sprawdź również czy masz wszystkie przyprawy, których często używasz. Zobacz jak ma się sprawa z puszkami. Nie są aż takie złe jak się wydaje. 

4. Stwórz jadłospis

Jak to zrobić, aby było najszybciej i najprościej? Jest na kilka sposobów. 

  • Najprościej zacząć od trzech głównych posiłków, czyli śniadania, obiadu i kolacji. Gdy już zapisałaś czas na przekąski. Mogą to być orzechy, musli z jogurtem, owoce, koktajle etc. 
  • Wykorzystuj całe opakowania produktów. Oznacza to, że nie zapisuj 60 g jogurtu i 30 g banana. Co z resztą produktów? Poza tym serio chce ci się, aż tak bawić w gramaturę? Trzeba sprawę sobie ułatwić. Wykorzystuj taką gramaturę jaka jest na opakowaniu, czyli 150 g jogurtu, 200 g serka wiejskiego itd. Jeśli chodzi o warzywa i owoce to polecam stronę www.ilewazy.pl Możesz tam zerknąć ile gram ma jeden banan i wizualnie zobaczyć jak wygląda. Ułatwia to sprawę. 
  • Rób obiady na dwa dni. Zaoszczędzasz czas i pieniądze. Jeśli lubisz majsterkować w kuchni to możesz robić codziennie inne obiady. Jeśli jednak masz dzieci, męża, dom to raczej nie będzie Ci się chciało gotować codziennie czegoś innego. 
  • Zrób 1-2 dni wegetariańskie. Nie chodzi o to, że masz odzwyczaić się od mięsa, ale dla Twojego organizmu i Twojego zdrowia warto to robić. Zamiast mięsa użyj jaj, roślin strączkowych, tofu czy  ryb. 
  • Pamiętaj, aby do każdego posiłku były warzywa. Zaleca się, aby jeść 400 g dziennie . Brzmi dużo? 400 g to dwie papryki. To dużo do zjedzenia w ciągu całego dnia? Wydaje mi się, że nie. Jeśli robisz kanapki dodaj pomidora, ogórka, rzodkiewkę. Jeśli robisz obiad zawsze miej jakąś surówkę. Warzywa powinny stanowić połowę porcji obiadu. 

5. Zrób listę zakupów 

Po prostu zapisz teraz na kartce jakich produktów potrzebujesz. Możesz je też zapisać w telefonie czy wydrukować z komputera. Nie ma to znaczenia. Ważne, abyś miała zapisane czego potrzebujesz. Wierz mi, że nie będziesz w stanie wszystko zapamiętać. a jak przyjdziesz do domu to się okaże, że masła zapomniałaś... Pamiętaj, aby na bieżąco tworzyć taką listę zakupów. Miej na lodówce przyklejone kartki, gdzie będziesz mogła zapisać, że kończy Ci się kasza, makaron, nabiał. Ułatwi Ci to pracę i zaoszczędzisz czas. Ja również stworzyłam taka uniwersalną listę zakupów. Inspiruj się nią. 

A teraz chciałbym Cię poinformować, że 1 lutego rusza wyzwanie o nazwie #WyzwanieBezSłodyczy. Jeśli więc jesteś łasuchem, a chcesz zmienić nawyki żywieniowe to śmiało dołączaj. 


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika