BTW czyli białka, tłuszcze, węglowodany cz1. Białka

Białka zbudowane są z reszt aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Skład pierwiastkowy białek to : węgiel, tlen,. azot, wodór, siarka i fosfor. Białko jest składnikiem budulcowym organizmu. Potrzebne jest to tworzenia wszystkich tkanek, także kości, hormonów czy enzymów. Białka są pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego.
 W prawidłowej diecie człowieka stosunek białek zwierzęcych do roślinnych to 1:1 , lecz niektórzy twierdzą, ze powinno to być 2:1.

Białko zwierzęce- jest to białko, które posiada komplet niezbędnych aminokwasów, których organizm nie może sam wytworzyć, dlatego też nazywane są egzogennymi. Białko ciała człowieka powstaje wtedy, gdy w pożywieniu jest komplet aminokwasów egzogennych. Przykłady białek odzwierzęcych to: mleko i jego przetwory, jaja, mięso, podroby.

Białko roślinne- nie ma w sobie całego kompletu aminokwasów dlatego też jest mniej wartościowe dla człowieka. Soja posiada białko, które jest najbardziej zbliżone składem to białek zwierzęcych. Przykłady tego rodzaju białka to : soja, groszek zielony, kasza gryczana, produkty zbożowe.

Białko roślinne oraz zwierzęce powinno być konsumowane jednocześnie, ponieważ wtedy organizm dostaje wszystkie niezbędne aminokwasy. Przykładem może być chleb razowy z wędliną.

Normy zapotrzebowania na białko


Według ŚOZ ( Światowa Organizacja Zdrowia) zakłada, że białko powinno wynosić 0,8g na każdy kilogram masy ciała czyli osoba, która waży 70 kg powinna zjadać dziennie 56 g białka.
Białko powinno dostarczać 10-15% zapotrzebowania na energię w ciągu dnia, ( Mowa o zdrowym człowieku). Zbyt mało białka powoduje wypadanie włosów czy łamliwe paznokcie , natomiast zbyt dużo białka w diecie powoduje, że wątroba traci swoje zdolności przetwórcze i w ostateczności choruje. Nastepnym organem są nerki. Białko, które nie zostaje strawione zalega w jelicie grubym i gnije.


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika