10 ZASAD ZDROWEGO ODŻYWIANIA

zdrowe odżywianie


   Na pewno każdy z Was nie raz podejmował decyzję o odchudzaniu. I nie zawsze z dobrym skutkiem. Różnego rodzaju diety np dieta Dukana ma negatywne skutki dla naszego organizmu. Racjonalne odżywianie nie powoduje efektu jo-jo , dlatego zachęcam Was do zapoznania się z dziesięcioma zasadami , które pozwolą Wam zacząć przygodę z rozsądnym odchudzaniem.

Zasady zdrowego odżywiania


1)  W codziennej diecie nie powinno zabraknąć warzyw. Dlatego też każdy powinien zjadać ich minimum 400g dziennie. Warzywa powinny znaleźć się w każdym waszym posiłku w postaci surowych lub lekko gotowanych .

2) Owoce. Z nimi trzeba ostrożnie. Dlaczego? Zawierają dużo cukru tzn fruktozy, dlatego powinniśmy zjadać ich dwie  maksymalnie trzy porcje w ciągu dnia.

3) Mleko i jego przetwory , czyli jogurty naturalne, maślanka czy kefir. Unikamy jogurtów owocowych, ponieważ zawierają dużo cukrów. Mleko powinno być 2 % maksymalnie. Powyżej 2% tłuszczu to mleko tłuste. Przetwory  najlepiej wybierać  półtłuste a od czasu do czasu chude.

4) Zboże. Należy wybierać produkty zbożowe pełnoziarniste a nie wieloziarniste. Na śniadanie najlepiej więc wybrać płatki owsiane czy kanapki z chleba razowego.

5) Ogranicz sól do 5 g dziennie, czyli do płaskiej małej łyżeczki. Dla wygody można też tą sól przesypać do kieliszka. Nadmiar soli w organizmie powoduje zatrzymanie wody, a to skutkuje obrzękami kostek, czy palców u rąk.

6) Ogranicz cukier prosty, czyli ciastka , batony czy czekoladę. Cukier prosty może stanowić maksymalnie 10% zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia, więc jeżeli osoba zjada 2000 kcal w ciągu dnia to może zjeść 200 kcal czegoś słodkiego. Jednakże polecam zrobić sobie jeden dzień w tygodniu gdzie pozwolimy sobie na kawałek ciasta.

7) Aktywność fizyczna. Nie trzeba od razu przebiegać maratonu. Warto jednak wprowadzić aktywność fizyczną trzy razy w tygodniu minimum 30 min. Może to być basen, ćwiczenia w domu czy bieżnia na siłowni.

8) W ciągu dnia należy pić 2 litry wody dziennie. Herbaty owocowe oraz ziołowe również nawadniają organizm i można je wliczyć w te dwa litry. Jednakże kawa niestety nie spełnia tej roli.

9) Ogranicz zły tłuszcz, czyli fast foody oraz słone przekąski.

10) Ryby oraz chude mięso powinno znaleźć się w jadłospisie trzy razy w tygodniu. Jeden dzień w tygodniu powinien być wegetariański, jednakże nie musi.

Komentarze

instagram @dietetyk_angelika