PMS. Jak sobie z nim radzić żeby funkcjonować w "tym" czasie? Czy istnieją naturalne metody by się go pozbyć?


Ból menstruacyjny pojawia się już dwa bądź tydzień przed planowaną miesiączką. PMS ma prawie 80% kobiet. To bardzo dużo. Zazwyczaj sięgamy po
tabletkę przeciwbólową bądź rozkurczającą i jakoś funkcjonujemy. Najczęstsze objawy to silny ból w podbrzuszu, huśtawki nastroju, bolące i powiększone piersi, ból w dolnej części kręgosłupa, ból głowy a nawet trądzik. Na szczęście są naturalne sposoby na zmniejszenie bólu menstruacyjnego. Dieta ma również kluczowe znaczenie. Co zatem warto jeść?

Wapń

  • wapń wpływa na nasz nastrój i na to jak się czujemy. W diecie powinno być go 1000 mg dziennie. Na dwa tygodnie przed planowaną miesiączką warto wypić jedna kapsułkę musująca rozpuszczoną w połowie szklanki wody. Zielone warzywa należą do najlepszych źródeł tego pierwiastka. Wapń jest również w sezamie, maku, migdałach oraz wodach mineralnych
Witamina D 
  • 90%  polaków ma niedobór właśnie tej witaminy. Witamina D powstaje pod wpływem promieniowania UV, dlatego w okresie jesienno-zimowym warto suplementować tę witaminę. Znajdziecie ją w tłustych , morskich rybach. Warto więc jeść ryby tłuste jak makrela, łosoś, śledź czy dorsz trzy razy w tygodniu. 

NNKT
  • czyli zdrowe tłuszcze, które musimy sami dostarczać organizmowi. Znajdziemy je w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, rybach morskich i tranie. Warto sięgać po olej z wiesiołka. 

Węglowodany
  • podczas PMS zazwyczaj towarzyszy nam pesymistyczny nastrój, dlatego też warto sięgać po produkty, które podniosą insulinę we krwi ( banany, gruszki, winogrona), dzięki czemu mózg dostanie sygnał, że "leci" do niego aminokwas-tryptofan- który jest niezbędny do produkcji hormonu szczęścia. 

Woda

  • pić! pić! pić! 2 litry  wody mineralnej niegazowanej niskosodowej dziennie. W tym czasie organizm kobiety zatrzymuje wodę. Powstają wtedy obrzęki kostek czy palców u rąk. Sól zatrzymuje wodę w organizmie , więc w tym czasie ograniczamy spożycie soli do minimum. 
Ruch
  • Tak, w trakcie miesiączki można ćwiczyć, choć zdania są podzielone na ten temat. Ja polecam jogę czy pilates bądź lekkie ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Jednakże jeśli czujesz się źle w tym czasie - nie ćwicz! Nic na siłę. Nie każda jest w stanie wykonać takie ćwiczenia. Poleż w łóżku i odpocznij. 
Zioła
  • pokrzywa- działa moczopędnie, dzięki czemu pozbędziemy się zatrzymanej wody w organizmie
  • mięta+ rumianek - taki napar należy pić tydzień przed miesiączką a zobaczysz efekty. Miesiączka może nie przejdzie bezboleśnie, ale na pewno ból będzie zdecydowanie mniejszy. Ważna jest regularność picia tego naparu.

Warto unikać stresu. Stres spowoduje, że ból będzie większy a osoby stresujące się mogą odczuwać ściśnięty żołądek. A nie o to chodzi. Unikajmy produktów wzdymających jak np. strączki, ponieważ w tym czasie jesteśmy wzdęte i obrzmiałe a spożywanie tych produktów tylko pogorszy sprawę. Pamiętajmy, że tabletki przeciwbólowe to ostateczność. 

Komentarze

instagram @dietetyk_angelika