Trzy oleje, które powinny znaleźć się w Twojej kuchniOlej lniany


Jest wyciskany z nasion lnu. Zaletą tego oleju jest zawartość ok 45% tłuszczu, w którego skład wchodzą kwasy omega-3 oraz omega-6. Olej zmniejsza
poziom złego cholesterolu a podwyższa ten dobry.  Olej ten ma wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są potrzebne organizmowi lecz organizm nie potrafi ich sam wytwarzać. Są one niezbędne do prawidłowego transportu lipidów we krwi.

Witamina E

W oleju znajduję się witamina E , która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych. Badania wykazały, że stosowanie zwiększonej dawki witaminy E przez co  najmniej 2 lata zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby wieńcowe o 40%. 

Właściwości

Olej lniany wspomaga profilaktykę układu krążenia, pomaga w chorobie wrzodowej żołądka oraz w stanach zapalnych jelit. Jest skuteczny w walce z zaparciami. Stosowany również w kosmetyce. Świetnie działa na wysuszoną skórę , przyspiesza regenerację naskórka i skóry właściwej. Działa również przeciw wypadaniu włosów. 

Stosowanie

Oleju lnianego nie stosuje się do smażenia. Nadaje się tylko na zimno do sosów czy sałatek. Jest znakomity dla osób odchudzających się. Olej rzepakowyJest to najzdrowszy olej na  świecie. Jest przez nas niedoceniany. Olej rzepakowy ma najlepszy stosunek kwasów omega 6 do omega 3 czyli 2:1. Zmniejsza poziom złego cholesterolu oraz sprzyja zachowaniu młodości. Wspomaga pracę serca i układu krwionośnego, pracy nerek czy kondycji skóry. 

Tłoczenie

Olej rzepakowy rafinowany, czyli tłoczony na ciepło nadaje się tylko do smażenia. Tłoczony na zimno należy stosować do sałatek czy sosów. 

Oliwa z oliwek


Kolejny tłuszcz, który powinien być w każdym domu. Oliwki razem z pestkami są miażdżone i wytłoczony zostaje z nich sok. Po odwirowaniu wody powstaje czysta oliwa z oliwek. 

Rodzaje:

extra virgin- jest to najlepszy rodzaj oliwy. I taki kupujmy. Jest uzyskiwana z pierwszego tłoczenia na zimno.Najlepiej stosować ją na zimno jako dodatek do sałatek

virgin- jest produktem z pierwszego tłoczenia. Rzadko dostępna w sklepach. Sprawdza się podczas smażenia ale również jako dodatek do sałatek

lampante -poddawana jest rafinacji czyli ogrzewaniu. Ogrzewania sprawia że oliwa traci smak i zapach czy witaminy. Jest mieszana z oliwą z extra virgin

oliwa z wytłoczyn oliwnych - najgorszy rodzaj oliwy. Jest to produkt najniżej jakości i powstaje z pozostałości po procesie tłoczenia. 

Oliwa z oliwek najwyższej jakości posiadają jeden z dwóch certyfikatów:

PDO- oznacza produkty wytwarzane w konkretnym miejscu a ich nazwy nie można używać w stosunku do innych produktów.

PGI- również wytwarzana w konkretnym miejscu ale nie zachodzą w tym miejscu żadne procesy jej wytworzenia. 

Właściwości :

  • Oliwa z oliwek zawiera jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które organizm nie potrafi sam wytwarzać. 
  • Zawarty w oliwie kwas oleinowy  chroni przed astmą i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. 
  • Oliwa ma również przeciwutleniacze (polifenole oraz witaminę E) , które zapobiegają tworzeniu się w organizmie wolnych rodników. 
  • Bogata w witaminy A, D, E i K dlatego też działa przeciwzakrzepowo.
  •  usprawnia proces trawienia i pozwala szybciej pozbyć się toksyn z organizmu. 
  • Minimalizuje uczucie głodu


Podsumowanie:

Olej rzepakowy rafinowany nadaje się do smażenia i pieczenia, ale również na zimno, jednak do sałatek używać oleju rzepakowego nierafinowanego. Oliwę z oliwek najlepiej kupować extra virgin. ma najwięcej witamin i tłoczona jest na zimno. Nadaje się do sosów, ale i tez krótkiego podsmażania. Natomiast olej lniany polecany jest osobom odchudzającym się oraz osobom z problemami skórnymi.Komentarze

instagram @dietetyk_angelika