Zaburzenia miesiączkowania oraz PMS. Jak sobie z nimi radzić?


Zaburzenia miesiączkowania często występuje u nastolatek. Dlaczego? Ponieważ katują się rygorystycznymi dietami, które nie dostrajając odpowiedniej
ilości składników mineralnych, witamin czy tłuszczu. Tak, tłuszcz w zaburzeniu miesiączkowania odgrywa bardzo ważną rolę. Hormony kobiece potrzebują tłuszczu, aby się "wytworzyły" i działały jak trzeba.  Mało tłuszczu w diecie powoduje również bezpłodność czy objawy osteoporozy i złamania w starszym wieku.

Co korzystnie działa na kobiecy organizm w trakcie PMS oraz zaburzeń miesiączkowania?

 • jogurt oraz produkty bogate w wapń
 • węglowodany. Jeśli kobieta ma ochotę na słodycze to powinna je zjeść. Nie jest to objaw choroby a sygnał od organizmu , że czegoś potrzebuje. Oczywiście cukier powoduje tycie, więc nie można z nim przesadzać.  Badania wykazują , ze u 70% kobiet po podawaniu węglowodanów objawy PMS zmniejszył się. 
 • Soja. Również polecana dla kobiet w trakcie menopauzy
 • Badania wykazują, że mało ilość manganu w organizmie może powodować obfite krwawienia. mangan znajduje się w ananasie, warzywach, ziarnach orzechach oraz herbacie

Należy odstawić kofeinę, ponieważ nasila objawy PMS. Naukowcy nie do końca wiedzą dlaczego tak jest, ale badania wykazują, że bóle menstruacyjne oraz PMS zmniejszyły się po odstawieniu kofeiny.

Jeżeli chodzi o tłuszcz to musi być ten zdrowy tłuszcz. Znajduje się w rybach morskich, jajach, awokado czy mięsie. Nie chodzi o tłuszcz, który znajduje się w fast foodach czy w żywności przetworzonej. 

Więcej o tym jak zmniejszyć objawy PMS  TU

Komentarze

 1. W wieku dojrzewania dziewczynkom za bardzo zależy na "pięknym" wyglądzie i restrykcyjne diety są w tym wieku faktycznie najbardziej popularne. A często dziewczynki nie myślą o konsekwencjach jakie one mogą przynieść dla organizmu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Okres dojrzewania to czas kiedy ciało dziewczynek się zmienia i boją się , ze będą miały trochę za dużo ciała. Warto pamiętać, że zbilansowana dieta może pomóc schudnąć "zachowując" przy tym miesiączkę. Diety "internetowe" to najgorsze wyjście z możliwych.

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram @dietetyk_angelika