Jak wybierać zdrową żywność?Gdy już podjęłaś decyzję o tym, że chcesz zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, lecisz do sklepu po wszystkie zdrowe produkty. Wchodzisz do sklepu i zastanawiasz się "ale jakie to zdrowe produkty"? Czy napis "eko" rzeczywiście mówi o tym, że produkt
jest "eko"? Na co zwrócić uwagę?
Po pierwsze słowo "eko" oznacza , że produkt MUSI być ekologiczny. Natomiast napis np. "z ekologicznych upraw" bez znaku eko ( a tym znakiem jest biały liść na zielonym tle) wprowadza poniekąd konsumenta w błąd. Myślisz sobie" skoro napisane z ekologicznych upraw" to znaczy , że jest ekologiczny. Nic bardziej mylnego. Szukaj na opakowaniu listka. Wtedy masz pewność, że produkt jest ekologiczny.

Po drugie skład. Im dłuższy tym bardziej woła o pomstę do nieba. Szukaj takich produktów, których skład jest krótki, a nie idący przez całe opakowanie. Składniki zawarte w produkcie są napisane w kolejności od największej jego ilości do najmniejszej. Także jeśli widzisz, że na pierwszym czy drugim miejscu w składzie jest cukier to odłóż go z powrotem na półkę i poszukaj takiego, gdzie cukier zajmuje prawie ostatnie miejsce.
Po trzecie, nie wszystkie E są szkodliwe. Są E naturalne i chemiczne. W internecie znajdziecie całą listę tych składników. Oczyścicie nie mówię, że musisz chodzić z tą listą na zakupach i patrzeć jakie E występuje w danych produkcie. Zapamiętaj te najbardziej popularne jak np. benzoesan sodu.


Jak więc nie oszaleć i wybierać zdrową żywność?

  • Warzywa i owoce kupuj na bazarku/rynku. Jest pewność, że te produkty będą świeże. Staraj się kupować u jednego sprzedawcy. 
  • Jajka kupuj od sąsiada. Coraz więcej osób hoduje kury i ma swojskie jajka. Masz wtedy pewność, że te jajka nie leżą cały miesiąc na magazynie zanim wyjadą do sklepu.
  • Wędliny też możesz kupić u sąsiada. Niestety aż tak dużo prywatnych osób nie robi swojskich wędlin, ale jestem pewna , że dla chcącego nic trudnego. Te wędliny są znaczne lepsze w smaku i nie psują się tak szybko. Ile razy wkurzałaś się, że po trzech dniach wędlina ze sklepu była śliska i puszczała wodę?  Wędlinę tak naprawdę możesz zrobić sobie sama ( kupić schab , przyprawić i wstawić do piekarnika i wędlina jak ta lala)
  • Nabiał. Z nabiałem sprawa wygląda tak, że spokojnie możesz kupić go w sklepie. Patrz tylko na skład czy , aby przypadkiem producentowi nie dosypał  się cukier. Jogurt naturalny to mleko i bakterie.
  • Nie da się ukryć, że żywność ekologiczna jest dość droga. Dlatego staraj się czytać etykiety produktów nieekologicznych. Jestem pewna , że znajdziesz coś dobrego, taniego i zdrowego. 
  • Nie ukrywam, że pieczywo najlepiej robić samemu. A dlaczego? A no dlatego, że piekarnie nie używają typowo mąki do wypieku chleba tylko mix proszków. Mimo wszystko decyzja należy do Ciebie. 
Komentarze

instagram @dietetyk_angelika