Badania, które musisz wykonać mając 20, 30, 40 lat

Zaczynając przygodę ze zdrowym stylem życia najpierw musisz wykonać badania. Bardzo dużo osób zaczyna redukcję masy ciała na własną rękę, nie robiąc wcześniej żadnych badań. A może nie możesz schudnąć bo masz
problemy z tarczycą?  Zdrowe odżywianie to nie tylko przestrzeganie odpowiedniej podaży kalorii czy aktywność fizyczna, ale także badania kontrolne.  Badania profilaktyczne wykonuj raz w roku. Nie zapominaj o tym. 
BADANIA DLA 20-LATKI
Jest to czas kiedy człowiek jeszcze się rozwija, ale mimo to jest w najlepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Należy już w tym wieku wdrążyć w swoją codzienną rutynę aktywność fizyczną, która uchroni Cie przez np. osteoporozą w późniejszym czasie. Niestety w dzisiejszych czasach tak młode kobiety chorują. Niedoczynność tarczycy to jakaś plaga... Zaraz po niej PCOS czy insulinooporność. Badania jakie musisz wykonywać profilaktycznie to :

 • Morfologia, OB, mocz- dowiesz się czy masz odpowiednią ilość białych i czerwonych krwinek. 
 • Glukoza- coraz więcej osób ma również problem z wysokim poziomem glukozy we krwi. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś choruje na cukrzycę , pamiętaj że jesteś w ryzyku wystąpienia jej u siebie. Jeśli masz już lekko podwyższoną glukozę musisz zacząć działać i dbać o siebie
 • Badania tarczycowe- dzisiaj jest plaga niedoczynności tarczycy czy Hashimoto. Rzadziej, ale jednak, występuje nadczynność tarczycy. Żadna z tych chorób nie jest dla organizmu komfortowa. Warto badać raz w roku poziom TSH, FT3 oraz FT4
 • Zadbaj również o wizytę u ginekologa- jeśli borykasz się z kilogramami, próbowałaś już wszystkiego być może masz problemy ginekologiczne. Jeśli boli cie podbrzusze i myślisz, że masz zespól jelita drażliwego, stosujesz odpowiednią dietę i nic nie działa, być może masz problem ginekologiczny. Wczesne wykrycie choroby daje możliwość wyleczenia jej całkowicie. BADANIA DLA 30-LATKI

To czas, kiedy również jesteś w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Jeśli nie zaczęłaś aktywności fizycznej to teraz jest ten czas. Czas,abyś zadbała o swoje kości. W tym czasie Twoje kości już mają gęstość taka jaką powinny. Nie rozwijasz się pod względem fizjologicznym. Jesteś już dojrzałą kobietą w tym wieku. Na pewno zauważyłaś już pierwsze zmarszczki na twarzy. To oznaka, że spada Ci poziom kolagenu w organizmie oraz to, że organizm powoli zaczyna się starzec.  Na jakie badania musisz zwrócić uwagę mają już 30 lat?


 • Morfologia, mocz, glukoza- te badania wykonuje każdy co roku niezależnie od wieku
 • Mierz ciśnienie- na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli ciśnieniomierzy. Kupisz je już nawet w zwykłym markecie. Warto się  w niego zaopatrzyć. Raz wydasz pieniądze a posłuży Ci na bardzo długi czas. 
 • Badania ginekologiczne
 • Zrób badania dopplerowskie- takie badania powinny wykonać osoby u których puchną kostki. Jeśli zauważyłaś, że od jakiegoś czasu wieczorem masz spuchnięte kostki, a wypijanie herbaty z pokrzywy nic nie daje idź wykonaj takie badanie.  
 • Zrób badania na poziom wapnia, magnezu oraz fosforu- jest to trio jeśli chodzi o mocne i zdrowe kości. Warto badać co roku. 
 • Poziom TSH- badaj tarczycę co roku. Zrób nawet usg a dowiesz się czy płaty tarczycy zanikają czy też nie. Jeśli wypadają Ci włosy garściami tym bardziej powinnaś zbadać tarczycę. 

BADANIA DLA 40-LATKI
Kobiety w tym wieku już są bardzo dojrzałe fizjologicznie. Organizm zaczyna się starzeć.  Czasami jest tak, że osoba mająca 40 lat wygląda świetnie, natomiast "w środku" organizm nie czuje się już na lat 20. Musisz szczególnie o niego dbać. Zaczynasz powoli wchodzić w okres około-menopauzalny. 
Powinnaś dbać o to, aby nie zabrakło w diecie wapnia czy magnezu. Musisz zacząć ćwiczyć. Joga to idealny sposób. Nie musisz się pocić nie wiadomo jak, ale dla Twoich kości będzie lepiej jeśli zacznie się ruszać.  Badania, które musisz wykonać to:
 • Morfologia, glukoza, mocz- tradycyjnie tak jak wszyscy
 • Badaj ciśnienie- w tym wieku metabolizm zwalnia, zaczynać tyć a za tym idzie wysokie ciśnienie. Badaj, badaj, badaj. 
 • Zrób badania na poziom wapnia , magnezu oraz fosforu ze względu na stan kości
 • Zrób profil lipidowy- w tym wieku możesz mieć problem z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. 


Podsumowanie:

Badania profilaktyczne to jest coś co musisz robić raz  w roku. Zapisz sobie to w kalendarzu. Badania uchronią Cię przed chorobami. Jeśli chcesz zacząć dbać o swoje zdrowie najpierw zrób badania. Jeśli okaże się, ze masz słabe kości nie możesz uprawiać każdej aktywności fizycznej. Jeśli zrobić badania TSH i okaże się, że masz niedoczynność tarczycy nie możesz wszystkiego jeść. Wniosek jest jeden: rób badania raz w roku. Podobne artykuły:

Jod-ważny mikroskładnik w niedoczynności tarczycy

choroba Hashimoto

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy

problemy z tarczycą- objawy

PCOS

Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Cała prawda o cholesterolu


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika