Zespół metaboliczny a sylwetkaW dzisiejszych czasach zespół metaboliczny jest dość powszechny.  Zespół metaboliczny nie jest sam w sobie chorobą tylko zespołem chorób. Do niego zaliczamy: cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze,
miażdżycę, otyłość oraz insulinooporoność. Wszystkie te choroby powiązane są ze stylem życia. Jeśli jesz nadmiar kalorii grozi Ci otyłość, jeśli dosalasz potrawy grozi Ci nadciśnienie tętnicze, jeśli jesz zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych grozi Ci miażdżyca. Jak sama widzisz, dieta ma tu kluczowe znaczenie.  Jeśli stwierdzono u Ciebie taki zespół, nie martw się, wszystko da się naprawić, ale będziesz musiała pozbyć się wcześniejszych nawyków żywieniowych. 


Co wpływa na zespół metaboliczny?


1. STRES

Jest winowajca tak naprawdę wszystkiego. Niestety teraz kiedy trzeba dużo pracować a mało odpoczywać nie da się go uniknąć.  Gdy się stresujesz Twój organizm wytwarza więcej hormonu stres, czyli kortyzolu. Jeśli zbyt często i zbyt długo jesteś w sytuacjach stresowych na pewno znane Ci jest wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy bezsenność. 

2. SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA

Jeśli masz pracę siedząca nie oznacza to od razu, że będziesz miała m.in otyłość, ale musisz zacząć się ruszać. Wystarczy 30 min dziennie trzy razy w tygodniu, aby uchronić się przed nadwagą i otyłością. Nie musisz od razu biec na siłownię, albo przebiegać maratony. Równie dobrze możesz pójść na spacer. Nie jest to męczące prawda? 

3. SPOSÓB ŻYWIENIA

Któż nie lubi słodkiego, chipsów czy fast foodów? Na pewno jest to znikoma ilość ludzi. Dieta ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Im masz więcej kilogramów do zgubienia tym bardziej się zajadasz z powodu własnie tych nadprogramowych kilogramów, co prowadzi do otyłości. A potem do depresji itd.  Musisz zacząć odżywiać się zdrowo już dziś! nie jutro, nie od poniedziałku od dziś.  Twoje ciało i zdrowie Ci za to podziękują. 

4. OTYŁOŚĆ

Wraz z otyłością jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziesz miała nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy insulinooporność. Każda otyłość jest groźna dla zdrowia jednakże otyłość brzuszna jest najgorsza. Dla kobiet normą jest, aby mieć w pasie nie więcej niż 88 cm, a u mężczyzn nie więcej niż 102 cm.  Jeśli przekraczasz te normy, koniecznie coś z tym zrób. 

Co jeść?

Najkrócej mówiąc odstaw cukier, niezdrowy tłuszcz i sól. Sól występuje naturalnie w produktach. Nie dosalaj już potraw. Używaj ziół i dzięki temu nie musisz dodawać już soli do smaku. Unikaj konserw,. które mają olbrzymie ilości soli.  Niezdrowy tłuszcz to ten, który znajduje się w fast foodach. W większości przypadkach jest tak, że frytki smażone były kilkakrotnie w tym samym tłuszczu! Unikaj też tłuszczu palmowego, który znajdziesz gotowych wyrobach ciastkarskich. 

W Twojej diecie powinny występować produkty zbożowe jak pełnoziarnisty chleb, razowy makaron czy kasze. Tłuszcz zwierzęcy zamień na roślinny np oliwa z oliwek ,olej lniany.  Tłuste ryby również wskazane.  Powinnaś bazować na diecie śródziemnomorskiej. 

Podobne artykuły:

Dieta środziemnomorska

Cała prawda o cholesterolu

Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Kortyzol a sylwetkaKomentarze

instagram @dietetyk_angelika