Dieta na lepszą pamięć i koncentrację

dieta na pamięćRok szkolny dla uczniów zaczął się już miesiąc temu, a dla studentów dopiero teraz. Wraz z nauką wiążą się egzaminy, zadania czy sesja- to chleb powszedni każdego ucznia. Kiedy przychodzi ten ważny dzień, dzień egzaminu zarywasz noc, aby móc jeszcze sobie coś przypomnieć czy czegoś się jeszcze ewentualnie douczyć,a kiedy już skończysz i kładziesz się spać masz głowę pełną myśli jak to będzie, czy dam radę, czy zdam... 

Sama wiem po sobie jak duży stres wywierają właśnie takie dni. O tym, że stres wpływa niekorzystnie na organizm zapewne już wiesz. Tym bardziej będzie wpływał niekorzystnie na Twoją pamięć i koncentrację. Można temu zaradzić. Jak? Stosując odpowiednią dietę. Wiem doskonale, że istnieją na rynku tabletki magiczne, które rzekomo mają poprawiać Twoją pamięć i koncentrację, lepiej zdać egzamin czy sesję, ale nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Wszystkie składniki mineralne, odżywcze oraz witaminy mają lepszą przyswajalność, gdy są dostarczanie z pożywieniem, a nie z tabletkami. Odpowiedniego żywienia nie zastąpią żadne tabletki. Sięgnij po nie w ostateczności. 


Dieta to klucz do lepszej koncentracji i pamięci ucznia, studenta oraz dziecka. 


Dieta na lepszą pamięć i koncentrację- na co zwrócić uwagę? 


Magnez


magnez w diecieNo przecież reklamują nawet w TV, że magnez odpowiada za koncentrację. I tu akurat dobrze mówią ;) Nie jest to jedyny składnik mineralny ważny dla lepszej pamięci, ale kategorycznie nie można o nim zapomnieć. Magnez odpowiada również za kurczliwość mięśni, budowanie kości a wraz z wapniem oraz fosforem tworzą trójkąt do zdrowych i mocnych kości i zębów.  Jeśli masz nocne kurcze łydek, brak koncentracji, słabą pamięć, słabe kości, ćwiczysz intensywnie to powinnaś zbadać poziom magnezu i dostarczyć go wraz z dietą lub farmakologicznie w przypadku wysokiego niedoboru.  

Źródłem magnezu są:

  • banany,
  • kakao i gorzka czekolada min. 75%,
  • kasza gryczana,
  • migdały.

Cynk 


źródła cynkuKolejnym ważnym pierwiastkiem dla lepszej pamięci i koncentracji jest cynk. Istnieją badania, które dowodzą, że dzieci bardzo inteligentne mają tego pierwiastka zdecydowanie więcej. Źródłem cynku są m.in pestki dyni, więc śmiało chowaj swojemu dziecku do plecaka czy sama dla siebie schowaj w kieszeni. 

Inne źródła cynku to: 
  • ostrygi,
  • pestki słonecznika,
  • sezam
  • migdały. 

Orzechy włoskie


Są świetnym źródłem kwasów omega-3. Tak samo jak tłuste ryby mp. łosoś, makrela czy tuńczyk. Z resztą orzechy nie bez przyczyny wyglądają jak mózg. Dzięki tłuszczom oraz witaminom wspomagają pracę mózgu. 

Podsumowanie: 

Dieta ma kluczowe znaczenie na pracę Twojego mózgu. Musisz dostarczyć mu kwasów omega-3, cynku oraz magnezu. Nie zapominaj również o wypijaniu wody. Jeśli zaczyna boleć Cię głowa sięgnij po jedną szklankę wody niż po tabletkę przeciwbólową. Nie zapominaj również o śniadaniach. To one dają energię na cały dzień oraz dają energię dla Twojego mózgu. 
Zachęcam Cie do pobrania DARMOWEGO EBOOKA "Jak schudnąć bez efektu jojo", który otrzymujesz w zamian za zapis na newsletter. Na Twojego maila będą przychodziły przepisy, które nie będą publikowane na blogu/fanpagu oraz inne fajne prezenty ! :) 

Zapisz się klikając w ten link DARMOWY EBOOK


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika