Suplement diety, wyrób medyczny a lek. Co wybrać?

suplementy diety, wyrób medyczny i leki


Nie ukrywajmy, można zgłupieć od tego czy wybrać suplement diety, wyrób medyczny czy zażywać leki. Rożnica między nimi jest kolosalna. Pod względem ich działania, przeznaczenia oraz oddziaływania na organizm. I nie ma  co ukrywać ceny też się różnią. Wszystkie suplementy diety czy inne produkty warto kupować w aptece, ponieważ
są dużo tańsze w porównaniu do marketów czy drogerii. Leki, które są wydawane na receptę i są refundowane przez NFZ nie ma znaczenia  w której aptece kupisz. Nie raz słyszałam od znajomych czy rodziny, że idą tam leki kupować bo tam są tańsze. Tak wiec jeśli masz refundowane w jakimś procencie te leki nie ma znaczenia, gdzie kupisz.

Jak zatem odróżnić suplement diety, wyboru medycznego od leku? 


Suplement diety

Niestety, ale nie są one nadzorowane. Wystarczy, że ususzysz trawę i powiesz, że działa super hiper oczyszczająco i odchudzająco zgłosisz do GIS ( Główny Inspektorat Sanitarny), że wypuszczasz na rynek taki suplement i już. Sprawa załatwiona. Wystarczy poczekać na zgodę od GISu i wprowadzać produkt na rynek. 
Każdy suplement oddziałuje w jakiś sposób na organizm. Składniki mineralne, które również są suplementami mają podwyższyć poziom tych składników w organizmie. Pamiętaj też, że zbyt wysoki poziom danej witaminy czy minerałów nie jest wskazane. Zanim zdecydujesz się kupić suplementy zrób badania krwi i skonsultuj się z lekarzem. Tym bardziej jeśli bierzesz leki na stałe. Mogą ingerować w ich przyswajalność. Nie rób nic na własną rękę. 
Skorzystaj z tej strony internetowej,https://rejestrzp.gis.gov.pl/ żeby sprawdzić czy dany produkt jest suplementem czy wyrobem medycznym jaki ma skład i jaki wyszedł wynik postępowania. 


Wyrób medyczny 

 Są już bardziej kontrolowane niż suplementy diety. Mają na celu wspomóc kurację, a nie wyleczyć choroby. Dla przykładu: Od paru dni gryzie Cię gardło, więc pierwsze co robisz sięgasz po tabletki na gardło. Bierzesz je kilka dni i przechodzi ból. Super. Wzięłaś w odpowiednim czasie ten wyrób medyczny. Gorszy przykład to ten, kiedy zwlekasz z kupieniem tabletek na gardło i przezywasz potworny ból, bo nie możesz już nawet połykać. Myślałaś, że przejdzie, a jednak nie. No, ale nie ma co ukrywać kupujesz tabletki na gardło i bierzesz już cały tydzień. I nic. I wiesz dlaczego nie działa to cudo? Bo to nie jest lek, który wyleczy tak zaawansowaną chorobę bo okazuje się, że dostałaś anginę. Musisz wziąć już antybiotyk, czyli lek. 

 • Wyrób medyczny może być reklamowany przez lekarzy, farmaceutów itd. co skutkuje wprowadzeniem w błąd konsumenta. Człowiek oglądający taką reklamę w TV od razu pójdzie do apteki i kupi produkt reklamowany przez lekarza. A skąd wiesz, że zadziała? 
 • Na opakowaniu musi być certyfikat CE. Szukaj tego znaczka. 
 • Nie jest lekiem, tylko wspomaga leczenie 

Lek 

Leki wydawane są tylko na receptę przez lekarza. Nie ma innej opcji. leki oddziaływują na ludzki organizm i to bardzo. Sama wiesz, że po przebytej antybiotykoterapii można "dostać grzyba". Chodzi o to, że antybiotyki wyjaławiają organizm z dobrych i złych bakterii. Należy zatem zaopatrzyć się w probiotyki. To kluczowe! Dieta bogata w kiszone warzywa, warzywa surowe oraz nabiał może ochronić w pewnym stopniu Twój organizm, jednak probiotyki to konieczność. 

 • Leki podaje się w konkretnej dawce ustalonej przez lekarza w celu pożądanego efektu terapeutycznego
 • Lek to substancja lub substancje, które podane w taki sposób hamują przyczyny lub objawy choroby lub zapobiegają jej rozwojowi
 • Leki obowiązują ścisłe reguły prawne, badania kliniczne. Zanim wypuści się lek na rynek trzeba liczyć się z długim procesem oraz dużymi kosztami. Należy lek poddać badaniom i zarejestrować. Ostatecznie Minister Zdrowia musi podpisać się pod danym lekiem w celu wypuszczenia go na rynek  
 • Nadzór nad lekami sprawuje Państwowa inspekcja Farmaceutyczna 


Podsumowanie: 

Różnice między tymi produktami to sposób rejestracji oraz nadzoru na nimi, a także sposób oddziaływania na organizm ludzki. Zanim jednak zdecydujesz się cokolwiek kupić zrób badania i skonsultuj się z lekarzemKomentarze

 1. Jeśli chodzi o suplementy-nie wierzę w ich magiczną moc. Moim zdaniem żeby schudnąć trzeba zmienić nawyki żywieniowe i ruszyć tyłek sprzed telewizora. Podobnie jest z nałogami, jak chociażby palenie papierosów, nic samo się nie zrobi, trzeba po prostu zacząć działać. Można o tym poczytać tu:https://allencarr.pl/ .Życie jest zbyt krótkie żeby marnować je na uzależnienia i złą dietę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Suplementy na odchudzanie raczej nic nie dadzą. Tylko czynnik psychiczny tu działa. Oznacza to, ze osoba, która je przyjmuje czuje się lepiej i widzi lepsze efekty. To czynnik placebo. Jeśli natomiast chodzi o suplementy minerałów czy witamin to działają. Podwyższają poziom tych składników. Ale nic nie zastąpi prawidłowej diety oraz ruchu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie podejmowanie decyzji w eurofii lub stanie skrajnego przygnębienia zawsze kończyły się fiaskiem. Nauczyłam się więc podejmować ważne dla mnie decyzje jak emocje opadną. Tak było na przykład w przypadku rzucenia palenia. Dostałam od siostry książkę https://allencarr.pl/ i po przeczytaniu zupełnie zmieniłam podejście i nastawienie do świata oraz do nałogu. CO bardzo mnie zmotywowało do działania i od prawie roku, razem z męzem, nie myślimy już o paleniu. Zmieniliśmy też nawyki żywieniowe, lepiej śpimy i ogólnie samopoczucie jest znacznie lepsze. Dla chcącego nic trudnego jak to mówią:) Wystarczy odrobina chęci

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo się ciesze, że udało się Wam rzucić palenie ;) potrzeba dużo samozaparcia. Wyjdzie Wam to tylko na zdrowie :) Gratuluję Wam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @dietetyk_angelika