Organizacja świąt Bożego Narodzenia

jak zorganizować świętaGrudzień to czas organizacji świąt, szukanie prezentów dla najbliższych,  wymyślanie potraw na wigilijny i świąteczny stół. Poniekąd szukanie pomysłów jak spędzić sylwestra etc. Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie "huczniej" obchodzimy w stosunku do Świąt Wielkanocnych. Huczniej, mam na myśli bardziej bogato. Jednak prezenty są dużo większe i bardziej kosztowne no, i potrawy też są bardziej wykwintne. 

Z racji, że grudzień to czas organizacji, dzisiaj napiszę Ci jak zorganizować się w święta, aby nie "narobić się jak wół", a jednak wszystko było zapięte na ostatni guzik. Dobra organizacja to podstawa. 

Prezenty 

prezenty świąteczne

Nad nimi powinnaś myśleć już w listopadzie. Ja zawsze tak robię, i tą całą gorączkę przedświąteczną w galeriach mam za sobą. Tym bardziej nie ma co ukrywać, że większość ludzi zamawia prezenty przez Internet. Jest to dużo wygodniejsza sprawa. Do tygodnia trzeba czekać na przesyłkę, także jeśli decydujesz się na zakup internetowy to tym bardziej zakup go szybciej. Według badań najwięcej osób robi prezenty między 1 a 15 grudnia. Wtedy kurierzy mają też dużo więcej paczek do wysłania i możliwe, że nie dostaniesz jej za 3 dni tylko za bity tydzień. Tym bardziej, że sprzedający zazwyczaj piszą informację, że dostawa może się przedłużyć ze względu na większą ilość przesyłek. 
Uważam, że najlepiej jest robić prezenty w listopadzie, ponieważ w grudniu w sklepach już zazwyczaj wszystko jest przebrane, wybrane, są braki na pólkach, a w internecie mogą być już braki w magazynie. 
Przekonałam Cie do robienia prezentów dużo wcześniej? ;) 


Lista dań i potraw

lista na święta

Tradycja jest taka, że wigilia jest bezmięsna,a na świątecznym stole musi być 12 potraw. Cieszy mnie fakt, że wigilia jest dniem bezmięsnym, bo to poniekąd zmusza człowieka do zjedzenia ryby, którą tak rzadko się jada. Ale propo organizacji... warto, a nawet to obowiązek zrobić listę dan i potraw, które będą gościć na stole. W ten sposób wiesz czy masz wystarczającą ilość dań mięsnych, ciast etc. Jeśli spędzasz czas świąteczny w większym gronie rodzinnym tym bardziej należy zrobić taka listę, co by nie zabrakło jedzenia dla nikogo :) Warto taką listę zrobić już na początku grudnia. 

Lista produktów 


I kolejna lista do zrobienia. Jeśli już masz zrobioną listę dań i potraw przyszedł czas na zrobienie listy składników do nich. Podziel sobie produkty kategoriami czyli: nabiał, artykuły sypkie, owoce, warzywa etc.  Jeśli chodzi o produkty, które mają dłuższy czas do spożycia jak mąka, cukier, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy, galaretki, budynie, makarony, kasze, ryż etc. warto kupić już w listopadzie. Dlaczego? te produkty nie dość, że do świąt spokojnie wytrzymają to nie musisz robić na raz tak wielkich zakupów. No i rozkładasz sobie zakupy na dwie pensje, a nie na jedną. Myślę, że mało jest osób, które odkładają cały rok na święta tylko robią to 3 miesiące szybciej. Dlatego warto w takie artykuły zaopatrzyć się dużo szybciej. Jeśli chodzi o wędliny, ser, mięso, warzywa i owoce, ale też i nabiał warto to kupić najpóźniej jak to możliwe. 


Podział obowiązków 

podział obowiązków

Serio, nie musisz robić wszystkiego sama. Każdy z domowników ma ręce i nogi, i śmiało może pomóc. Samemu można się zaryrać... Niech mąż/chłopak/narzeczony posprząta ostanie kurze w domu, odkurzy i sprzątnie łazienkę. Niestety kurz szybko się osadza, więc trzeba go sprzątać co kilka dni.  Jeśli masz dzieci niech pomogą kroić Ci jakąś szynkę czy warzywa albo wymieszać już gotową sałatkę. Zrób taki podział na początku grudnia tak, aby każdy był przygotowany co ma robić.


A jak wyglądają u Ciebie przygotowania do świat? Podziel się w komentarzu :) 


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika