Jak zapobiec przetrenowaniu?

jak rozpoznać przetrenowanie

Moda na zdrowy i aktywny styl życia trwa. Mnie to bardzo cieszy, ale nie cieszy, kiedy widzę jak dziewczyny codziennie trenują, i to ciężko, katują się głodówkami, więc nie trudno o przetrenowanie. Tak, istnieje coś takiego. I to, że czasami jesteś zmęczona, słaba i masz słabą odporność nie oznacza, że jesteś chora (może tak być, ale dzisiaj nie o tym) tylko to objawy przetrenowania. 

Podczas intensywnego treningu następuje podwyższenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Trening organizm uważa za sytuację stresową dlatego też poziom kortyzolu się podwyższa, i następuje również podwyższenie ciśnienia tętniczego oraz poziomu glukozy we krwi. Dlatego też nie u każdego jest wskazany trening intensywny. To, że większość ludzi teraz ćwiczy interwały, HIIT nie oznacza, że Ty też masz. 

Jak zapobiec przetrenowaniu? 

SPRAWDŹ DIETĘ 

Przetrenowanie. Jak sobie pomóc?

Nie ma nic gorszego niż ciężko trenować, a jeść jak wróbelek. Najpierw musisz obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne i po postu go nie przekraczać. W internecie są dostępne kalkulatory, gdzie wpisuje się tylko dane, a on wylicza Ci wszystko co jest Ci potrzebne. Jedyne co mogę Ci doradzić to nie eliminuj żadnego produktu. Nawet słodyczy. Od czasu do czasu wszystko jest wskazane. Wszystkie diety niskowęglowodanowe etc. nie mają na dłuższą metę racji bytu. Schudniesz na początku, a później będzie problem, bo waga będzie stać w miejscu, a Ty będziesz się irytować. Ciężko potem ustabilizować taki organizm. Tyjesz/chudniesz od bilansu energetycznego !

ZMIEŃ TRENING

Przetrenowanie. Jak sobie pomóc?

Jesteś zmęczona? Ledwo chodzisz na nogach? Masz oczy na zapałki? Masz złe samopoczucie? Masz miesiączkę i źle się teraz czujesz? NIE ĆWICZ lub ZMIEŃ TRENING. To, że jednego dnia nie zrobisz treningu nie zawali się świat. Serio, te dziewczyny z instagrama nie ćwiczą codziennie. Robią sobie więcej zdjęć podczas treningu, a potem wstawiają co jakiś czas (oczywiście nie mówimy o wszystkich. Zawsze są wyjątki). Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć wybierz łatwiejszy trening. Nie rzucaj się od razu na interwały bo wytrzymasz tylko 5 minut, i tylko się zniechęcisz. 

Intensywny trening wcale nie oznacza lepszego treningu. Dopasuj intensywność do swoich możliwości.  

REGENERACJA


Pamiętaj, że sen jest bardzo, bardzo, bardzo ważny. Powinnaś spać 6-8 godzin dziennie. Oprócz tego powinnaś robić przerwy w treningu. Fajnie by było gdybyś ćwiczyła maksymalne 5 razy w tygodniu. Organizm będzie miał czas, żeby się zregenerować, i nabrać sił, a Ty będziesz na tyle wypoczęta, że będziesz miała ochotę ćwiczyć dalej. 
Wszystkie te porady weź sobie do serca. Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia to ja się tylko mogę cieszyć, i Ci dopingować. Ale proszę Cię nie katuj się ani nie głódź. A jeśli potrzebujesz pomocy to po prostu do mnie napisz ;) Nie gryzę :) 

Komentarze

instagram @dietetyk_angelika