Inulina, dla insulinoopornych, z niedoczynnością tarczycy i cukrzyków

Inulina, dla insulinoopornych, z niedoczynnością tarczycy i cukrzyków


Teraz żywność jest dość mocno przetworzona, dlatego też czasami trzeba się wspomagać suplementami diety. Oczywiście nie mam na myśli tylko kolorowych tabletek zakupionych w aptece, ale też te stricte naturalne jak właśnie inulina. Biorąc przykład zboża. Ma ono tyle różnorodnych witamin jak np. z gruby B, składników Mineralnych jak np. magnez,
ale niestety są one już tak oczyszczone, ze pozbawione są wszystkiego. Nie dostarczają organizmowi totalnie nic, i wtedy biegniesz sobie szybciutko do apteki i kupujesz np. błonnik w tabletkach,a wystarczy przecież kupić razowy chleb, płatki owsiane zwykłe czy musli.
Warto więc zastanowić się czego najlepiej używać jeśli chodzi o naturalne suplementy. Tym razem przedstawiam Wam inulinę.

Czym jest inulina? 

 To wielocukier należący do fruktooligosacharydów. W inulinie znajdują się wiązania beta-glikozydowe między cząsteczkami i to własnie one powodują, że inulina w jelicie cienkim nie jest trawiona do glukozy. Fruktooligosacharydy i inulina zaliczane są do prebiotyków, które stymulują wzrost mikroflory jelitowej. Prebiotykami i probiotykami wzbogacane są głównie przetwory mleczne jak, kefir, maślanka jogurty, mleko acidofilne.

Prebiotyki- czym są i jakie mają właściwości ?


Prebiotyki to nie trawione składniki żywności, które stymulują wzrost korzystnej dla zdrowia mikroflory jelitowej (probiotycznej) bytującej w okrężnicy. Najlepsze z nich to właśnie fruktooligosacharydy oraz inulina. Inulina jest obecna w owocach i warzywach i w zależności od jego rodzaju waha się w przedziale 0,3-22%. Występuje w głównie w bulwach i korzeniach roślin np. cebula, czosnek, por, topinambur, cykoria, szparagi, mniszek lekarski. Źródłem fruktooligosacharydów są pomidory i banany. Prebiotyki zwiększają masę kału i przeciwdziałają zaparciom. Mogą również wpływać korzystnie na układ kostny, ponieważ poprawiają wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego.

Właściwości inuliny

  • Zapobiega cukrzycy poprzez hamowanie wzrostu glukozy we krwi. Powoduje to wolniejsze opróżnianie żołądka.
  • Wpływa na redukcję poziomu cholesterolu w surowicy krwi, zmniejszając przy tym zachorowanie ze strony układu krążenia
  • Zmniejsza zachorowalność na nowotwory jelita grubego


W jakim celu stosuje się inulinę? 

Znaczenie dietetyczne 

W celu obniżenia cholesterolu we krwi. Działa przeciwmiażdżycowo i uznawana jest za frakcję błonnika rozpuszczalnego, czyli pęcznieje w wodzie, ale nie rozpuszcza się w niej, dzięki czemu działa jak miotełka dla naszych jelit. Stosuj inulinę jeśli masz:

  • Insulinooporność
  • Niedoczynność tarczycy
  • Gdy jesteś na diecie bezmlecznej, wtedy wapń lepiej się przyswaja 
  • Odchudzasz się
  • Cukrzycę
  • Podwyższony poziom cholesterolu 
  • Zaparcia

W technologi żywności 


Inulina ma zdolność do pęcznienia i żelowania. Stabilizuje również struktury takie jak piana, emulsja, kremy. Stosowana jako zamiennik tłuszczu i cukrów w produkcji lodów czy ciastek. Stosowana również w żywności o obniżonej kaloryczności. Inulina to taki biały proszek, który raczej nie ma smaku ani zapachu. Rozpuszcza się w gorącej wodzie. Inulinę można "spotkać" w nabiale.

Podsumowanie

Inulina może być stosowana jako prebiotyki, słodziki, źródło pożywienia, fruktoza. Inulina jest trawiona do fruktozy, którą mogą cukrzycy. Nie ma się co jej obawiać, gdy zobaczysz ją w składzie jakiegoś produktu.


Bibliografia; 
http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2016/06/mr_2016_086-090.pdf

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:a2hLP_z83JMJ:https://www.researchgate.net/profile/Barbara_Sawicka3/publication/264039705_Inulina_jako_produkt_spozywczy_paszowy_farmaceutyczny_kosmetyczny_i_energetyczny/links/54001ddc0cf2194bc29aa945/Inulina-jako-produkt-spozywczy-paszowy-farmaceutyczny-kosmetyczny-i-energetyczny.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Komentarze

instagram @dietetyk_angelika