Pokrzywa. Czy warto ją pić?

Pokrzywa. Czy warto ją pić?

Pokrzywa ma wiele zdrowotnych właściwości, i choć są osoby, które nie powinny jej pić, to osoby zdrowe powinny się w nią zaopatrzyć. Ziołowe herbaty nie królują w naszych filiżankach. Raczej jest to herbata czarna bądź owocowa. Ziołami leczono w starożytności, więc warto zagłębić się w wiedzę na temat ziół. Dzisiaj pod lupę idzie pokrzywa. Warto też dodać, że zazwyczaj pokrzywa rośnie jak chwast, więc na pewno masz ją gdzieś za płotem czy na ogródku. Wysusz ją i masz swoją "domową" herbatę z pokrzywy.


Makro- i mikroelementy, które zawiera pokrzywa


  • Magnez- ważny dla osób z chorobami tarczycy, sportowców oraz osób ćwiczących średnio 4 razy w tygodniu
  • Wapń- ważny dla osób starszych, z osteoporozą, dzieci
  • Żelazo- dla anemików, osób z Hashimoto, IO i niedoczynnością tarczycy
  • Jod- dla niedoczynności tarczycy, kobiet w ciąży
  • Sód
  • A także siarkę, fosfor czy krzem
  • Zawiera witaminę A, K, B2 oraz C

Pokrzywa na dolegliwości ze strony układ pokarmowego


Są zioła jak np. mięta, które działają zbawiennie na układ pokarmowy. Pokrzywa również należy do tych ziół. Możesz śmiało użyć listków pokrzywy do sałatki. Wzmaga również apetyt, więc sprawdzi się u osób, które są tak zwanymi niejadkami. Pokrzywę stosuje się przy chorobach wątroby, biegunkach. 

Pokrzywa na ból kręgosłupa


Brytyjscy naukowcy udowodnili, że pokrzywa działa przeciwbólowo przy bólach stawów. Przy złej diecie, czyli bogatej w produkty zwierzęce jak: mięso, nabiał, jaja powoduje odkładanie się kwasu moczowego w kościach. Powoduje to silne bóle stawów. Może to prowadzić do dny moczanowej. Pokrzywa powoduje wypłukanie z organizmu tego kwasu moczowego dzięki czemu uśmierza ból.

Pokrzywa na problemy skórne


Zadziała zbawiennie dla osób, które zmagają się z trądzikiem, guzkami, ropniami czy czyrakami. Ekstrakt z pokrzywy można stosować jako płyn do jamy ustnej, ponieważ działa bakteriobójczo, ale również sprawdzi się przy łupieżu. Z racji, że pokrzywa ma sporo żelaza, dla osób z wypadającymi włosami jest obowiązkowa. 

Inne właściwości pokrzywy


Badania naukowe pokazują, że przy chorobie BPH, czyli przerost gruczołu krokowego pokrzywa zmniejsza częstotliwość oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy, zmniejsza również zaleganie moczu. 
Pokrzywa działa moczopędnie, więc dla osób zmagającymi się z nadmiarem wody w organizmie może okazać się pomocna. Mogą stosować ją kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.   

Ten artykuł może ci się przydać:Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Przeciwwskazania


Niestety jak wspomniałam wcześniej pokrzywa nie jest dla wszystkich. Unikać jej powinny osoby po operacjach chirurgicznych, kobiety, które zmagają się z chorobami narządów rodnych jak np. mięśniaki czy rak. Inne przeciwwskazania to przewlekłe choroby nerek oraz cukrzyca. Mimo, że pokrzywa ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi, cukrzycy powinni skonsultować się z lekarzem.


Komentarze

  1. Bardzo lubię pić pokrzywę. Według mnie jest smaczna i orzeźwiająca. I ma dużo dobrych właściwości - na przykład korzystnie wpływa na porost włosów. Można również robić płukanki z naparu z pokrzywy, włosy po niej pięknie błyszczą. :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o tak, na włosy jest zbawienna :) Ale sama pokrzywa nie wystarczy. Zdrowe odżywianie ma tutaj kluczowe znaczenie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

instagram @dietetyk_angelika