Cukrzyca ciążowa. Jak się odżywiać i jak ją leczyć?

 

cukrzyca ciążowaCukrzyca ciążowa jak sama nazwa wskazuje, występuje u kobiet w ciąży. Definiowana jest jako nietolerancja glukozy powodującą hiperglikemię o różnym nasileniu, która zaczyna się w czasie ciąży. Cukrzyca ciążowa występuje, gdy komórki β trzustki nie są w stanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na insulinę w trakcie ciąży.

Badanie OGTT w czasie ciąży

Glikemię na czczo powinno oznaczać się jak najszybciej. Gdy kobieta w ciąży jest narażona na cukrzycę ciążową takie badanie powinno być wykonane od razu, a 24-26 tygodniu ciąży powinno oznaczyć się krzywą cukrową w celu zdiagnozowania cukrzycy. Takie badanie jest bezbolesne, należy zakupić glukozę 75 g. Na rynku są już dostępne gotowe roztwory o różnych smakach. Krew pobiera się na czczo, po 1 godzinie od wypicia glukozy, i po 2 godzinach od wypicia glukozy.

Kobiety z cukrzycą ciążową, gdy należy podać insulinę, mogą mieć częstsze wizyty ginekologiczne. Takie kobiety należy edukować i wspierać. Nadwaga, otyłość, a także wiek (pierwsza ciąża po 35 roku życia) mają wpływ na częstsze występowanie cukrzycy ciążowej.

Leczenie cukrzycy ciążowej

U kobiet z cukrzycą ciążową terapia dietetyczna oraz aktywność fizyczna wystarczają, aby złagodzić objawy choroby. Jednak u 10% przypadków potrzebna jest insulina, aby osiągnąć prawidłowe parametry glikemii. W cukrzycy czy w isulinooporności zaleca się podanie metforminy. Jest to lek, który nie wpływa na insulinę, a normuje glikemię we krwi. W cukrzycy ciążowej również podaje się tego typu lek. Jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży do 12 tygodnia ciąży. Jednakże badania kliniczne wciąż trwają. 

leczenie cukrzycy ciążowej


Wskazania do insulinoterapii:

 1. Gdy występuje hiperglikemia na czczo i po posiłku 

Kryteria do wyrównania cukrzycy ciążowej

 1. Glikemia na czczo i przed posiłkiem 60–90 mg/dl 

 2. Maksymalna glikemia <120 mg/dl w 1. godzinie po posiłku

 3. Glikemia między godziną 2.00 a 4.00: >60 mg/dl 

Wraz ze zwiększoną glikemią, należy zastosować większe dawki insuliny. O dawce, rodzaju insuliny decyduje lekarz. Ciężarna powinna również zostać wyedukowana oraz poinstruowana jak dawkować insulinę. 

Ten artykuł może Cię zainteresować: Dieta w ciąży

Wpływ cukrzycy ciążowej na dziecko i poród

Cukrzyca ciążowa ma bardzo negatywny wpływ na dziecko. Glukoza przenika przez łożysko do dziecka. Gdy u matki występuje hiperglikemia, następuje wzrost stężenia glukozy we krwi płodu. Może dość do niedojrzałości płodu. Istnieje wiele powikłań jak: 

 1. Przedwczesny poród,

 2. Rozwiązanie ciąży przez cięcie cesarskie,

 3. Niska masa urodzeniowa dziecka,

 4. Niska ocena dziecka w skali Apgar

cukrzyca ciążowa a poród


Niedobór insuliny i hiperglikemia u matki mogą prowadzić do kwasicy u płodu i obumarcia wewnątrzmacicznego lub wystąpienia wad wrodzonych, najczęściej cewy nerwowej i serca. Natomiast już po porodzie noworodki narażone są na hipoglikemię.

 

Dieta w cukrzycy ciążowej

 Dieta w cukrzycy ciążowej nie różni się od normalnej, dobrze zbilansowanej diety. Należy stosować dietę z niskim IG. Nie wykazano w badaniach, aby zmniejszona ilość węglowodanów w diecie przyniosła lepsze rezultaty. Oprócz diety z niskim IG, należy (przed ciążą) zadbać o swoje BMI. Nie powinno przekraczać 24,9, bo ten wskazuje na nadwagę. Nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do cukrzycy typu 2. 

dieta w cukrzycy ciążowej

Zasady diety w cukrzycy ciążowej

 • Ilość węglowodanów w diecie powinna wynosić 45-55%,
 • Ilość białka powinna wynosić 15-20%,
 • Ilość tłuszczu w diecie powinno wynosić 30-35%,
 • Regularne posiłki co 3 godziny,
 • Śniadanie obowiązkowe,
 • Owoce należy łączyć z białkiem i/lub tłuszczem np. owoce+ jogurt+ orzechy,
 • Warzywa do każdego posiłku,
 • Należy jeść węglowodany złożone np. razowy chleb, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż.Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @dietetyk_angelika