Przyczyny i leczenie wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów


Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, i częściej sięga kobiet. Znalezienie przyczyny i leczenie wypadania włosów jest czasochłonne, pracochłonne i niestety kosztowne. Należy pamiętać, że wypadanie włosów jest objawem, nie przyczyną. Tutaj należy szukać co powoduje, że tych włosów ubywa. 

Jeżeli myślisz, że szampony na wypadanie włosów, wcierki, ampułki Ci pomogą, to przykro mi, ale nie pomogą Ci, jeśli najpierw nie znajdziesz przyczyny Twojego problemu. 

Przyczyny wypadania włosów

 1. Hiperandrogenizm ( jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet)
 2. Hirustyzm
 3. Insulinooporność i cukrzyca
 4. PCOS
 5. Niedoczynność tarczycy
 6. Menopauza i czas pomenopauzalny
 7. Stres ( tutaj stres może powodować łysienie plackowate)
 8. Niedobory witamin i minerałów (żelazo, cynk, witaminy C, E,D,B)
 9. Grzybica skóry
 10. Palenie papierosów
 11. Poród
 12. Stosowane leki ( np. hormonalne, obniżające krzepliwość krwi, antybiotyki, obniżające cholesterol)
 13. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej
 Są m.in dwa rodzaje wypadania włosów: łysienie anagenowe i telogenowe. Ten pierwszy rodzaj łysienia występuje, gdy pacjent leczony jest np. chemioterapią, ma kontakt z chemią toksyczną. Ten proces jest odwracalny i trwa1 -3 miesiące. Taki czas potrzebują włosy, aby się odbudować. Choć u niektórych może być szybciej. Łysienie telogenowe jest spowodowane hospitalizacją, ciążą, stresem bądź lekami. Najczęściej jednak spotyka się problem natury psychologicznej (stres). To on jest głównym winowajcą wypadania włosów. Aby pozbyć się problemy z wypadaniem włosów zazwyczaj pacjent musi pracować z dermatologiem, endokrynologiem, trychologiem, psychologiem i dietetykiem. 

Jakie wykonać badania, gdy wypadają włosy?

Niestety, ale zazwyczaj badania trzeba zrobić prywatnie. Można też zgłosić się do lekarza rodzinnego z problemem wypadania włosów, i ten może zlecić niektóre badania. Niestety większość badań jakie należy wykonać jest płatna. 

 • Morfologia
 • TSH, FT3, FT4
 • Krzywa glukozowo-insulinowa
 • LH
 • FSH
 • Hormonalne (androgeny, testosteron, estradiol, progesteron)
 • Żelazo i ferrytyna
 • Witamina D
To są konieczne badania jakie należy zrobić w pierwszej kolejności, aby sprawdzić gdzie leży problem w wypadaniu włosów. Warto umówić się do endokrynologa i dermatologa (lub też trychologa). Dieta tutaj ma również duże znaczenie, więc współpraca z dietetykiem też może okazać się konieczna. 

Dieta wspomagająca porost włosów

Są badania, które jasną potwierdzają, jaka dieta i jakie witaminy i składniki mineralne są potrzebne do odbudowy włosa. Prawdę mówiąc, niby nic specjalnego. Zdrowa dieta, bogata w warzywa, kasze, ryby, wodę jest najlepsza. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących odbudowy włosa. 
 1. Dieta z odpowiednią podażą białka. Tutaj każdemu wyjdzie inna wartość, ponieważ zależy to od masy ciała. Białko znajdziesz w mięsie, rybach, jajach, strączkach.
 2. Dieta śródziemnomorska. Jest najlepszą dietą praktycznie na wszystko. To po prostu zdrowy model żywienia. 
 3. Dieta z niskim indeksem glikemicznym, czyli spożywanie pełnoziarnistych węglowodanów tj, kasze, razowy/żytni chleb, brązowy ryż i makaron
 4. Produkty bogate w:
 • Cynk ( owoce morza, pestki słonecznika i dyni)
 • Żelazo ( mięso, brokuły, groch, fasola, orzechy, morele)
 • Magnez (kakao, sezam, orzechy, strączki)
 • Wapń (nabiał, migdały, ryby, sardynki, orzechy)
 • Siarka ( jaja, mleko, podroby, brokuł, kalafior, groch, owies, morele, awokado, truskawki)
 • Witaminy C, B, A ( jaja, natka pietruszki, podroby, owoce, owoce morza, warzywa )

Leczenie wypadania włosów 

Istnieją pewne leki, które należy stosować (oczywiście decyduje lekarz), aby zniwelować problem wypadania włosów. I to nie są leki na porost włosów czy na wypadanie włosów. To są leki na przyczynę wypadania włosów. Można też zrobić przeczep włosów lub robić zabiegi u kosmetologa ( mezoterapia igłowa). Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości -pisz w komentarzu. Chętnie udzielę odpowiedzi ;) 

Komentarze

instagram @dietetyk_angelika