Odżywki białkowe na redukcji. Czy warto brać?
Dzisiejszą modę na wszystko narzuca instagram. Jest moda na wstawianie ładnych, kuszących zdjęć jedzenia więc wszyscy wstawiają, moda na zdjęcia na siłowni więc wszyscy inni też wstawiają, moda na zdjęcia z odżywkami białkowymi,
więc wszyscy inni kupują odżywki białkowe i również robią sobie z nimi zdjęcia. Ale czy jest sens papugować? Czy pomyślałeś , że to co robią inni musisz robić i Ty? Czy te odżywki białkowe jeśli inni stosują musisz również stosować Ty? Dążę do tego, abyś nie podążała ślepo za modą...

Wracając do tematu odżywek białkowych, czy warto je stosować na redukcji? Czy coś to Tobie da? Szybciej schudniesz? Otóż nie.
Odżywki białkowe służą do wzbogacenia diety sportowca o makroskładnik-białko. Jeśli ćwiczysz intensywnie, chcesz zbudować masę mięśniową to jak najbardziej taka odżywka się sprawdzi u Ciebie. Dla osób ćwiczących rośnie zapotrzebowanie na białko w granicy 1,4-2,00g/kg m.c .  Czasami można nią zastąpić posiłek, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy ćwiczysz bardzo późno aby przeciążać żołądka 

CZY ODŻYWKA NA REDUKCJI TO DOBRY POMYSŁ?

Nie. Nie jest Ci potrzebna, jeśli dostarczysz odpowiedniej ilości białka w diecie. Dla osoby zdrowej białko powinno wahać się w granicy 0,8-1g/kg m.c . Jeśli nie wiesz ile fizycznie powinnaś jeść tego białka, na rynku są dostępne aplikacje czy strony internetowe dzięki którym możesz obliczyć swoje zapotrzebowanie na makroskładniki i kalorie.

Źródła białka

  • chude mięso
  • nabiał
  • rośliny strączkowe
  • jaja
  • pestki i orzechy
  • ryby

CZY ROŚLINNE ODŻYWKI BIAŁKOWE SĄ BEZPIECZNE?


Są i nie są. Zależy z jakiego źródła kupisz taką odżywkę. Jeśli ktoś jesteś wege to siłą rzeczy nie będzie spożywał odżywki białkowej pochodzenia zwierzęcego. Warto poczytać i "pogrzebać" w internecie o firmach, które specjalizują się w odżywkach białkowych roślinnych. Zazwyczaj są robione na bazie soi. Niestety soja w dzisiejszych czasach jest genetycznie modyfikowana co może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych. Bezpieczniejsza będzie odżywka z ciecierzycy. Reasumując, warto wgłębić się z jakich roślin i upraw pochodzi dana odżywka wege. 


JAKĄ ODŻYWKĘ WYBRAĆ?


Na rynku dostępny jest izolat, hydrolizat i koncentrat. Krótko mówiąc najlepiej wybierać hydrolizat z racji tego, że ma wysoką koncentracje białek oraz zwiększa wchłanialność białka. Koncentrat białkowy jest najtańszy a zarazem najgorszy jakościowo. Wniosek nasuwa się sam.Podsumowując:

Odżywka białkowa na redukcji jest niepotrzebna. Jesteś w stanie racjonalną dietą zapewnić organizmowi tyle białka ile potrzebuje. Korzystaj z aplikacji czy stron internetowych, dzięki którym łatwo wszystko obliczysz. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć na siłowni, zbudować masę mięśniową to zaopatrz się w hydrolizat białkowy najwyżej jakości.


Podobne artykuły:

białka w diecie

dieta wegetariańska. Jak dobrze skomponować jadłospis.
Komentarze

instagram @dietetyk_angelika