Bisfenol A. Czym jest i jak go zminimalizować?

Bisfenol A. Czym jest i jak go zminimalizować?


Rozwój wytwarzania plastikowych opakowań rośnie w bardzo szybkim tempie. Ciągle szuka się jak najtańszych rozwiązań. Jednak cieszy fakt, że coraz więcej osób zaczyna czytać i szukać informacji o szkodliwości plastiku na ludzki organizm. Tym jednym składnikiem jest Bisfenol A.
Wyroby z jego udziałem są lekkie i wygodne. Można go spotkać np. w butelkach dla niemowląt, na paragonach czy na wydrukach z bankomatu. Bisfenol A masz również w łazience w swojej kosmetyczce, ponieważ jest składnikiem opakowań dezodorantów, perfumów czy szamponów.

Czy Bisfenol A przechodzi do żywności z opakowań?

Niestety ale tak. Jednak jest jeden warunek. Opakowanie z tym składnikiem musi być podgrzewane, wystawione na słońcu etc. gdy ma kontakt z temperaturą uwalnia się Bisfenol A do żywności. Jednak nie tylko to powoduje przeniknięcie BPA do żywności. Kupujesz wodę butelkowaną, prawda? Absolutnie nie możesz jej zgniatać, gdy w środku jest jeszcze woda, a następnie wypić ( w torebce samoistnie może się zgnieść, ale tez i z nudów można to robić). Gdy woda tak sobie pływa raz w prawo raz w lewo, BPA przenika do wody.  Kategorycznie nie można napełniać tej butelki jeszcze raz wodą czy innym sokiem, a wiadomo, że ludzie tak robią. Te butelki są jednorazowe.W tej sytuacji kup bidon, który jest wolny od BPA (patrz na opakowaniu, nie wszystkie są wolne od tego związku).

Kto czuwa nad bezpieczeństwem konsumenta?

Czuwa nad nami Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który został powołany na mocy rozporządzenia (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. Odpowiedzialni są za gromadzenie i analizowanie badań naukowych, identyfikowanie pojawiających się zagrożeń oraz wsparcie naukowe udzielane w przypadku kryzysu żywnościowego, ale także udzielenie opinii w kwestii pośredniego lub bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo żywności. W 1986 r. dokonano pierwszej oceny narażenia BPA na ludzki organizm i wykazano za dawkę bezpieczną 0.05 mg/kg m. c/ dzień oraz limit migracji równy 3 mg/kg żywności. Takiej oceny dokonał Naukowy Komitet ds. Żywności Komisji Europejskiej, jednak w 2002 r. ukazały się nowe badania, które pozwoliły na obniżenie tej dawki, i wynosi 0.01 mg/kg m. c / dzień oraz limitu migracji do 0.6 mg/kg żywności.
Jak widać te dawki zmieniły się dość sporo, wiec śmiało można wnioskować, że BPA wpływa niekorzystnie na ludzi organizm.

Skutki ze spożywania zbyt dużej ilości BPA 

Na pierwszym miejscu chodzi o układ hormonalny. Jeśli masz rozchwiane hormony organizm po prostu szaleje. Nie wie co robić, więc zazwyczaj niszczy sam siebie. Oprócz tego są badania, które pokazują, że u kobiet obserwuje się:


 •  cukrzycę,


 •  otyłość, 


 • zespól metaboliczny,


 •  nowotwory jajnika i macicy, 


 • przedwczesne dojrzewanie, 


 • PCOS, 


 • zaburzenia w rozwoju narządów rodnych i płodności, 


 • trudności z zajściem oraz utrzymaniem ciąży.
Ten artykuł może Ci się przydaćDieta w PCOS
Ten artykuł może Ci się przydać: Zespół metaboliczny a sylwetka

U mężczyzn:
 • spada jakość nasienia oraz wpływ na popęd płciowy i jakość życia seksualnego
 • rak prostaty


Jak zminimalizować BPA w życiu 


 • Kupuj opakowania bez BPA
Bisfenol A. Czym jest i jak go zminimalizować?

Będą one miały napis "BPA FREE". Coraz więcej jest plastików wolnych od BPA, ale mimo wszystko należy patrzeć na etykiety. Jeśli używasz bidonów czy pojemników na lunch koniecznie sprawdź czy ma BPA. Jeśli tak, kup inny. Cenowo się nie różnią praktycznie wcale.  • Kupuj żywność w szklanych pojemnikach lub na wagę 

Niestety puszki również zawierają BPA. Jeśli więc chcesz kupić fasolę czy groszek kup w słoikach. Pomidory w puszce zamień na te na wagę. Ciecierzycę kup w słoiku. Mleczko kokosowe w kartoniku. Staraj się unikać puszek lub wykorzystuj je bardzo rzadko. Pamiętaj, żeby nie płukać gorącą wodą puszki w środku w celu "wygrzebania" całego sosu z pomidorów. Jeśli to robisz to tylko zimną wodą !


 • Patrz z czego jest zrobione opakowanie 
Bisfenol A. Czym jest i jak go zminimalizować?
źródło: opakowania.com.pl

Jest całkiem sporo materiałów, z których wyrabiane są opakowania plastikowe. Pokrótce opiszę, które są szkodliwe, a które nie. 


1. To politereftalan etylenu. Jest głównie z butelkach na napoje czy w naczyniach jednorazowych. Takie opakowania nie mogą być ponowie wykorzystane! Należy je wyrzucić i już. Nie wystawiaj tych opakowań na słońce. Takie opakowania mogą być szkodliwe na układ hormonalny.

2. Polietylen o wysokiej gęstości. Stosowany do pojemników i folii do pakowania żywności. Uważany za jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla nas tworzyw. Ciekawe jest to, że można wykorzystać je jeszcze raz.

3. Polichlorek winylu. Wykorzystywany do pakowania żywności. Jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. Uciekaj od niego !

4. Polietylen o niskiej gęstości. Stosowany do różnego rodzaju opakowań i można go ponownie wykorzystać. Niebezpieczny dla nas!

5. Polipropylen wielokrotnego użytku. Uznawany za najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia tak jak Polietylen nr 2

6. Polistyren. Wydziela on toksyny i nie powinno się go stosować jako materiał do opakowań.

7. To materiały inne, jednakże nie powinno się ich wykorzystywać do produkcji opakowań.


Podsumowanie:

 Pewnie teraz myślisz, że najlepiej nic nie jeść i nic nie pić. Prawda też jest taka, że to wszystko jest dla nas wygodne. Te butelki plastikowe czy inne tworzywa plastikowe. Ale nie zaprzeczaj, da się żyć bez niego. Wystarczą chęci :) A więc w skrócie:

 • Kupuj opakowania szklane, plastikowe bez BPA
 • Staraj się unikać puszek
 • Nie dopuszczaj do podgrzania plastikowych opakowań. Jeśli nie jesteś pewna czy zawiera on BPA czy nie, umieść go w ciemnym miejscu i nie narażaj na wysokie temperatury ( piekarnik, mikrofalówka, słońce) 
 • W Korei Pd., Japonii, Kanadzie, i w niektórych stanach USA BPA jest zakazane. Może w Polsce doczekamy się też tego. 
 • Opakowania plastikowe np. po butelkach nie wykorzystuj ponownie
 • Jeśli masz dziecko sprawdź czy jego zabawki zawierają BPA. Prawda też taka, że w większości zabawek jest


Bibliografia: 

http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-3-213.pdf

http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1501Laszczyca/Laszczyca.pdf

https://opakowania.com.pl/news/symbole-na-plastikowych-opakowaniach-znaczenie-64327.html


Komentarze

instagram @dietetyk_angelika