Recenzja książki "Kuchnia malucha" Doroty Szymańskiej

   

żywienie dzieci i niemowląt


 Żywienie dzieci jest bardzo ważne. Ba, zaczyna się już w brzuchu mamy. To w jaki sposób się odżywiasz, Ty, jako przyszła matka, ma wpływ na to jak będzie rozwijało się Twoje dziecko. Raczej nie trzeba mówić, że w trakcie ciąży należy odżywiać się zdrowo, bez alkoholu i papierosów etc. Przez 9 miesięcy Twoje dziecko czerpie energię (kcal) od Ciebie. Nic więc dziwnego, że kładzie się duży nacisk na żywienie kobiet w okresie ciąży. 

Ten artykuł może Ci się przydać: Dieta w ciąży

    Przychodzi taki czas, że Twoje dziecko zaczyna powoli jeść pokarmy stałe. Oczywiście nie możesz nagle dać mu kilkaset gram schabowego, bo jego układ pokarmowy tego nie strawi. Jest jeszcze zbyt słabo rozwinięty, aby "przetrawić" takie ilości. Nie mniej jednak należy dzieciom rozszerzać dietę między 17 a 26 tygodniem życia. Wiele matek nie wie od czego zacząć. No i tutaj przychodzi z pomocą Dorota Szymańska, dietetyk, która napisała książkę o "kuchni malucha".  A o czym jest ta książka, i czego można się spodziewać? 

Etapy rozszerzania diety dziecka

    Przede wszystkim należy robić to stopniowo, i zaczynając od warzyw i owoców. Książce jest wyjaśnione jakie produkty dziecko powinno spożywać w pierwszej kolejności. Podane są również normy zapotrzebowania na energię po 6 miesiącu życia. 

A co jeszcze...

 1. Super opisane wraz z przykładami jak powinno rozszerzać się dietę dziecku w każdym dniu. Opisana jest metoda tradycyjna oraz BLW.
 2. Jest dużo przepisów. Wiem, że sporo matek nie wie co ugotować dziecku. W książce jest naprawdę w czym wybierać. Obok przepisu jest informacja o alergenach, czy potrawa jest bez BMK ( białek mleka krowiego) etc. Są przepisy na potrawy wytrawne jak i słodkie. Jedyny minus, to to, że zdjęcia nie odzwierciedlają przepisów. 
 3. Z tyłu książki jest bibliografia. Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na temat żywienia dziecka skorzystaj z niej. Są to rzetelne źródła. 
 4. Żywienie w niektórych chorobach. Jeśli Twoje dziecko cierpi na anemię czy zaparcia to w książce znajdziesz odpowiedź jak możesz mu pomóc i co powinno zawierać menu dziecka.
 5. Opisany jest każdy podział żywności tj. nabiał, grzyby czy tłuszcze
 6. Opisana jest metoda BLW oraz tradycyjna
 7. Produkty niewskazane w pierwszym roku życia. Czy oprócz miodu coś jeszcze?
Ten artykuł może Ci się przydać: Żywienie dzieci 

Żywienie dzieci


Podsumowanie:

Warto zaopatrzyć się w tę książkę jeśli nie masz wiedzy na temat żywienia dziecka lub nie wiesz co można takiemu maluchowi ugotować. Na plus również to, że autorem jest dietetyk. 

Komentarze

 1. Ciekawa pozycja dla mam z maluszkami.

  OdpowiedzUsuń
 2. oj bardzo. Jak nie ma się pomysłu lub mama boi się sama na własną rękę gotować dla maluszka, jak najbardziej można skorzystać z tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @dietetyk_angelika