6 zasad zdrowego weekenduPo całym tygodniu trzymania się diety, treningów etc. nadchodzi weekend. A skoro weekend to  odstępstwa od diety, imprezy, błogie lenistwo. Jeśli jesteś na redukcji musisz również zadbać o to , żeby weekend też był "zdrowy".
Można wszystko zaprzepaścić przez dwa dni kiedy starasz się już dłuższy czas  o mniejszą masę ciała. Wiem, że ciężko w weekend trzymać się diety itd, ale wystarczy dobrze się zorganizować a wszystko pójdzie tak jak ma iść.

Jest kilka sposobów na to, abyś nie zaprzepaściła swojego wysiłku, który włożyłaś przez ostatni czas. Jeśli wszystko sobie zaplanujesz, zorganizujesz, zapiszesz i będziesz się tego planu trzymać, wiesz mi, że będzie Ci dużo łatwiej. Znajdziesz czas na lekkie odstępstwa od zdrowego stylu życia  a zarazem będziesz się go trzymać. To tak jak "zjeść ciastko i mieć ciastko".  :) 

Sposoby na zdrowy weekend 


1. Czas na trening

trening na redukcji


W ciągu tygodnia, kiedy masz pracę, dom, obowiązki, ciężko znaleźć czasami czas na trening, aleee.... weekend to idealny czas. Jeśli masz wolne weekendy od pracy to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poćwiczyła choć 30 min. Jeśli zrobisz trening rano będziesz miała więcej energii w ciągu dnia. Sprawdziłam na sobie :) 

2. Nie rób zakupów na głodnegoMyślę, że większość ludzi robi większe zakupy w sobotę a te małe/bieżące w tygodniu. Zasada "nie rób zakupów na głodnego" tyczy się w sumie każdych Twoich spożywczych zakupów. Jeśli będziesz głodna, wrzucisz do wózka produkty, których tak naprawdę nie miałaś w ogóle kupować. Wniosek taki , że stracisz tylko niepotrzebnie pieniądze i zjesz coś zakazanego. No a po co? :) 

3. Zrób zdrowe przekąski na imprezę

dietetyczne przekąski


Jeśli planujesz domówkę a jesteś na redukcji, albo nawet i nie, warto zadbać o stół. A konkretnie o jego "zawartość" . Jest mnóstwo przepisów na zdrowe i pyszne przekąski na imprezę. Jeśli będą osoby, które nie są na redukcji wcale nie musisz robić "chudych" przekąsek. Taka osoba spokojnie może zjeść sałatkę z dodatkiem majonezu. Ty, jako osoba na redukcji już niekoniecznie, ale moim zdaniem musisz zadbać o wszystkich. :)  Lepiej, żeby ktoś zjadł sałatkę jarzynową z majonezem niż chipsy, które aż ciekną od taniego tłuszczu palmowego. 


4. Jak alkohol to czerwone wino

alkohol na redukcji


Wytrawne czerwone wino to samo zdrowie, aleee... jeśli mówimy o lampce wina od czasu do czasu. Przy większej jego ilości działa tak jak każdy alkohol. Lampka wina ma również najmniej kalorii w porcji w porównaniu z innymi alkoholami. 

150 gram czerwonego wina = 102 kcal
porcja piwa (2,25 szklanki) = 245 kcal
250 gram wódki= 550 kcal

5. Lista posiłkówWeekend to czas wolny , więc możesz go spożytkować na wiele sposobów np. na zrobieniu listy posiłków na cały tydzień. W ten sposób tworzy Ci się lista zakupów  z którą idziesz do sklepu. Kupujesz tylko to co napisane na kartce, zaoszczędzasz pieniądze bo nie kupisz niczego innego oraz zaoszczędzasz czas. Jak widzisz same zalety.  TUTAJ znajdziesz przykładową listę zakupów oraz planner jadłospisu,który możesz powiesić na lodówce.

6. Relaks


Każdemu się należy. Po całym tygodniu szaleństwa przyszedł czas na odpoczynek. Sen jak i inna forma relaksu jest bardzo ważna. Jesteś wtedy mniej rozdrażniona. Masz więcej energii, lepsze samopoczucie. Organizm inaczej, to znaczy lepiej funkcjonuje. W redukcji, sen ( relaks w innej postaci też ) wpływa na Twoja masę ciała. Kiedy trzymasz się zdrowego stylu życia, wypoczywasz, spisz 6-8 godzin dziennie to masz większe szanse na szybsze i skuteczniejsze zgubienie większych kilogramów w porównaniu z osobami, które tych zasad nie przestrzegą. Tak, więc od dzisiaj trzymasz się tego planu :) 


A czy Ty masz jakieś inne zasady "zdrowego weekendu"? :) 

Komentarze

instagram @dietetyk_angelika